Žaludeční vředy způsobují velké nepohodlí. Lze jim však předcházet a také zmírnit jejich příznaky

Fotografie: Freepik

Tikající bomba jménem vřed! Jedná se o zánětlivé onemocnění, které se vyskytuje na sliznici žaludku. Vředy jsou nepříjemné a velmi bolestivé.

Mít vředy v žaludku je jednoduše velmi bolestivé. Potíže spojené s tímto onemocněním nás mohou přepadnout kdykoliv během dne, ale nejčastěji v noci, v klidové pozici působí velké až skličující bolesti. Je důležité rozpoznat jejich příznaky, které zahrnují zánět žaludeční sliznice. Potom bude pro vás jednodušší vybrat vhodnou léčbu.

Fotografie: Freepik

Bolesti břicha, které jsou až skličující

Bolesti se projevují nad pupkem a pod hrudní kostí. Tedy mezi těmito dvěma místy. Můžete cítit ostrou bolest a ostré pálení. Nemusíte se přejídat a stejně vás žaludek bolí. Bolest může být různě dlouhá a silná. Nejčastěji se bolesti objevují, když je žaludek prázdný. To je vysvětlení pro noční bolesti. Mezi příznaky patří většinou časté říhání, nadýmání, hlad bezprostředně po jídle, ranní nevolnost, nechuť k  jídlu, celková schvácenost, únava a hubnutí. Pokud vás postihne závažný vřed, který je potřeba akutně řešit, může se projevit zvracení s příměsí krve, tmavá, hustá až cementová stolice a čerstvá krev ve stolici.

Příčiny vředů

Žaludeční vředy jsou způsobené bakteriemi, ale mohou se projevit i z jiných důvodů a různých příčin. Mezi ně např. patří: dávné infikování H. Pylori, E.coli a jiné, užívání nesteroidních léků, jako je ibuprofen, holdování alkoholu, nadměrný stres, onemocnění ledvin, plic nebo jater, kouření, je vám více než padesát let.

Pokud máte nějaký výše uvedený příznak nebo patříte do skupiny rizikových, změňte životní styl a určité návyky, které k těmto potížím přispívají. A pamatujte si: nejlepším řešením je vždy prevence, nikoli samotná léčba.

Fotografie: Freepik

Vyvarujte se také:

Jistě víte, že byste se měli vyvarovat alkoholu, kouření, nadměrného stresu a jiným věcem, ale snažte se také vyhnout potravinám, které způsobují poškození žaludku. Vyhýbejte se:

  • Konzervám
  • Kávě
  • Mátě
  • Rajčatům
  • Kořeněným jídlům
  • Syrovému česneku
  • Citrusům

Rádi bychom ještě upozornili, abyste si dávali pozor na některé léky. Sice vám pomohou s bolestmi, ale na druhou stranu způsobují zhoršení vředů. Také například léky na artritidu mohou poškozovat výstelku trávicího systému.

Proti vředům si připravte:

Můžete připravit nápoj z jednoho litru vody a dvou lžic pískavice řecké, po vylouhování přeceďte a oslaďte medem. Můžete také jíst lněné semínko, nejlépe rozemleté – jednu lžičku na lačný žaludek. Dále můžete připravit smoothie ze dvou mrkví a s jedním zelným listem – pijte doušek mezi jídly. Další recept je se dvěma lžícemi aloe vera a jednou sklenicí vody. Poslední recept se skládá z jedné polévkové lžíce heřmánku, meduňky a třezalky tečkované, tyto bylinky zalijte horkou vodou – pijte po doušcích.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]