Arašídové máslo u vysokého množství bílkovin nekončí. Mezi jeho výhody patří také nálož zdravých tuků

Fotografie: Shisma / Creative Commons / Attribution 4.0

Arašídové máslo je velice oblíbenou potravinou, která se nachází v mnoha kuchyních a často se používá při přípravě snídaní či svačin. Otázkou však zůstává, zda je zdravé.

Arašídové máslo je oblíbená pomazánka a dobrý zdroj bílkovin. Může však být nebezpečné pro lidi, kteří jsou alergičtí na arašídy, a některé značky mají vysoký obsah přidaných tuků a cukrů, říká doktorka Katherine Marengo. Je tedy arašídové máslo pro většinu lidí zdravé, nebo ne?

Oblíbené nejen v zahraničí, ale i u nás

Arašídové máslo je jednou z celosvětově nejoblíbenějších pomazánek. Samozřejmě ne každý si může na arašídech pochutnat. Někteří lidé jsou na ně alergičtí, a pro malé procento populace mohou být dokonce i smrtelné. Je ale arašídové máslo pro zbývajících 99 % lidí zdravé? Nebo spíše převládají jeho nevýhody nad výhodami?

Je dobrým zdrojem bílkovin

Arašídové máslo je poměrně vyváženým zdrojem energie, který dodává všechny 3 hlavní makroživiny. Na 100 g porce arašídového másla připadá:

  • 22 g sacharidů (14 % kalorií), z nichž 5 % je vláknina,
  • 22,5 g bílkovin (14 % kalorií), což je poměrně hodně ve srovnání s většinou ostatních rostlinných potravin,
  • 51 g tuku, celkem asi 72 % kalorií.

Přestože je arašídové máslo poměrně bohaté na bílkoviny, má nízký obsah esenciální aminokyseliny methionin. Arašídy patří do rodiny luštěnin, kam jsou zařazeny také fazole, hrách a čočka. Luštěniny mají mnohem nižší obsah methioninu a cysteinu ve srovnání s živočišnými bílkovinami. Nedostatek methioninu je obvykle spojen s celkovým nedostatkem bílkovin nebo určitými chorobami.

Nízký obsah sacharidů

Čisté arašídové máslo obsahuje pouze 20 % sacharidů, takže je vhodné pro nízkosacharidovou dietu. Způsobuje také velmi malé navýšení hladiny cukru v krvi, je tedy dobrou volbou pro lidi s cukrovkou 2. typu. Tyto výhody byly částečně připisovány kyselině olejové, jednomu z hlavních tuků v arašídech. Svou roli mohou hrát i antioxidanty.

Vysoký obsah zdravých tuků

Navzdory vysokému obsahu kalorií je konzumace umírněného množství čistého arašídového másla nebo celých arašídů při redukční dietě naprosto v pořádku. Protože arašídové máslo je bohaté na tuky prospěšné pro srdce a je dobrým zdrojem bílkovin, může být vhodnou volbou pro vegetariány nebo ty, kteří dodržují rostlinnou stravu, aby ho začlenili do svého jídelníčku s mírou.

arašídy pečivo máslo
Fotografie: Freepik

Je poměrně bohaté na vitamíny a minerály

Arašídové máslo je poměrně výživné. Část arašídového másla poskytuje mnoho vitamínů a minerálů:

  • vitamín E: 60 % DV,
  • vitamín B3 (niacin): 84 % DV,
  • vitamín B6: 29 % DV,
  • folát: 18 % DV,
  • hořčík: 37 % DV,
  • měď: 56 % DV,
  • mangan: 65 % DV.

Je bohaté na antioxidanty

Arašídové máslo obsahuje také spoustu dalších biologicky aktivních živin, které mohou mít určité zdravotní výhody. Je poměrně bohaté na antioxidanty, jako je kyselina p-kumarová, jež může pomoci snížit artritidu. Obsahuje také určité množství resveratrolu, který je spojován s nižším rizikem srdečních chorob a dalších chronických onemocnění.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]