Zablokované potní žlázy začínají u podrážděné kůže. Hygiena, ale i volnější oblečení bývá vysvobozením

Fotografie: Depositphotos

Zablokované potní žlázy jsou problém, který může postihnout naprosto každého. Zde najdete domácí způsoby, jak je vyléčit a předcházet jejich vzniku.

Zablokované potní žlázy jsou nepříjemný problém, který může postihnout naprosto každého, a to hned z několika různých důvodů. K jejich vzniku však dochází především v důsledku podráždění kůže – to zase může zapříčinit například nošení příliš těsného oblečení, nesprávné holení, nebo dokonce také kouření. Naštěstí však existuje několik jednoduchých způsobů, jak se vyrážky můžete zbavit, a to bez použití jakýchkoliv komerčních prostředků z lékáren, říká doktorka Elaine K. Luo.

Holení podpaží

Abyste se chránili před vznikem zablokovaných potních žláz, měli byste se vždy holit správným způsobem a pomocí vhodného prostředku. Pokud je tomu totiž naopak, může dojít k podráždění pokožky. Chloupky si můžete odstranit také pomocí jiných způsobů, jako je například trhání voskem nebo použití strojku na holení. Jakmile si budete v lékárně kupovat nové žiletky, vždy se ujistěte, že jsou dostatečně šetrné.

Zbavte se přebytečných kil

Další možností, jak eliminovat vznik a zbavit se zablokovaných potních žláz, je shození přebytečných kil. Tento trik funguje většinou mnohem lépe než jakékoliv léky. Nemusíte však být na sebe příliš drsní – snažte se dodržovat zásady zdravého životního stylu, jako je pestrý jídelníček, sport a zdravý spánek, a nahromaděný tuk bude brzy pryč.

Fotografie: Depositphotos

Nekuřte

Kouření patří mezi nejrozsáhlejší zlozvyky po celém světě. A ačkoliv vdechování cigaretového kouře samo o sobě zablokování potních žláz nezpůsobí, může velmi snadno vést k podráždění pokožky. To jde pak ruku v ruce se vznikem zánětu a dále pak také tohoto nepříjemného problému. Snažte se proto co nejdříve přestat kouřit a pokud nekouříte, ani nezačínejte.

Tělesný zápach jako alarm zdravotních problémů: Varovat mohou ruce, nohy i krk

Příliš těsné oblečení

Z hlediska zdraví kůže je také důležité, abyste se vyhýbali nošení příliš těsného oblečení. To totiž způsobuje oděrky a podráždění pokožky, což souvisí i se zablokováním potních žláz. Až si tedy budete příště vybírat oblečení, ujistěte se, že vám padne a nikde vás netlačí. Je také mnohem lepší nosit přírodní látky, jako je bavlna nebo len.

Používání antiperspirantů

Když se v létě přehříváte, zvyšuje se činnost vašich potních žláz. Pokud máte podráždění pod rukama, můžete zkusit použít antiperspirant, jenž vám pomůže pokožku vysušit. Musíte si však dávat velký pozor na prostředek, který používáte – některé z nich totiž obsahují chemické látky, jež pokožku naopak dráždí, a vedou tak k zablokování potních žláz.

Syntetické deodoranty mohou dlouhodobě zápach z podpaží dokonce zhoršovat. Kokosový olej riziko zažene

Udržte postižená místa v čistotě

Pokud se potýkáte se zablokováním potních žláz, měli byste se vždy ujistit, že jsou všechna místa na vaší pokožce, kde dochází k podráždění, co nejčistší. Pokud totiž máte na kůži bakterie, žlázy mohou být náchylnější k infekci. Zkuste se také mýt mýdly s antibakteriálními prvky.

Zdravý životní styl

To nejdůležitější ze všeho je o sebe pečovat. Abyste se vyvarovali problémům, jako je zablokování potních žláz, měli byste dodržovat pravidla zdravého životního stylu. Snažte se proto dbát na pravidelnou a vyváženou stravu, vždy dostatečně spěte a nezapomínejte na pravidelné sportování. Dále je také důležité, abyste se snažili vyvarovat se stresu.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]