7 důvodů, proč konzumovat dýňová semínka

Že je dýně zdravá ví asi každý a dýňová semínka patří snad k nejzdravější části této zeleniny. Využít se mohou ve studené kuchyni tak, že je jednoduše přidáte do salátů, dezertů, do rizota nebo polévky před podáváním.

Dýňová semínka jsou bohatým zdrojem živin, které kladně ovlivňují lidské zdraví. Pojďme se dnes společně podívat na to, proč je určitě zařadit do svého jídelníčku.

1. Snižují hladinu špatného cholesterolu

Když se dostane do těla zdravý tuk, podaří se vám upravit hladinu špatného cholesterolu v krvi. Proto se doporučuje konzumace lososa, avokáda a jiných potravin s obsahem „hodných tuků“a patří sem právě i dýňová semínka. Stačí dvě vrchovaté lžíce za den. Můžete si je pomlít, posekat a přidávat do jídla. Osobně je semelu a přidávám například do ovesné mouky na lívance, moučníky, ale i do dezertů, pomazánek a dalších jídel.

2. Snižují tlak a chrání srdce

Máte-li problémy se srdíčkem a cévami, pak byste dýňová semínka měli kvůli obsahu minerálních látek (konkrétně magnézium) konzumovat pravidelně. Můžete je zobat u televize nebo přidávat do jídel.

3. Zlepšují imunitu

Nejhorším ročním obdobím z pohledu oslabené imunity je jaro a podzim. Ideální je v takovém období myslet na dostatečný příjem vitamínu C a zinku. Dýňová semínka jsou jedním z nejlepších zdrojů těchto vitamínů + dalších.

4. Redukují zánět v těle

Semínka jsou mimo vitamínů a minerálů plná antioxidantů. Díky tomu jsou výtečné na pročištění organismu a pomáhají redukovat zánět v těle. Ať už z důvodů nachlazení či gynekologických problémů.

5. Napomáhají dobrému trávení

Semínka jsou rovněž plná vlákniny, proto jsou vhodná i pro zlepšení trávení. Napomáhají lepšímu vyprazdňování, zlepšují zpracování stravy a zabraňují pocitu těžkého žaludku. Pokud jste snědli něco těžkého, zkuste sezobnout malou hrstičku dýňových semínek. Trápí-li vás bolest žaludku po jídle, pak si před každým jídlem dejte dýňová semínka.

6. Na prostatu

Dobře známým faktem o dýňových semínkách je, že jsou účinným pomocníkem při potížích s prostatou. Muži by měli tato semínka konzumovat jako prevenci, ale i při problémech. Doporučuje se spolknout denně malou lžičku dýňového oleje ze semínek.

7. Prevence cukrovky

Vícero výzkumů již prokázalo, že konzumace dýňových semínek či oleje z nich má pozitivní vliv na prevenci cukrovky. Obsažené látky regulují hladinu inzulínu v těle. Na cukrovku pomáhají v případě, že je nejdříve tepelně upravíte.

Obrázek: pixabay.com