Jak poznat, že má tělo po očkování proti COVID-19 dostatečnou imunitu

Fotografie: Freepik

Imunizační program stále pokračuje, ale stále více lidí si klade otázku, zda si mohou nějakým způsobem otestovat, zda mají po očkování proti COVID-19 plnou imunitu vůči této nemoci.

Odborníci z iniciativy Science Against Pandemic vysvětlili, že se mohou provést testy na měření hladin IgG. Jsou to sérologické testy, které se mohou provést 7-14 dní po podání druhé dávky vakcíny.

Fotografie: Freepik

Vakcinační program COVID-19 stále probíhá a stále více lidí se zajímá o sérologické testy

Ty mohou částečně posoudit reakci imunitního systém na podanou vakcínu, jak lékaři vysvětlují. V článku se dozvíte, jaký typ testu zvolit a kdy ho provést. Při podání vakcíny COVID-19 je stimulováno hned několik různých procesů imunitního systému a pouze jedna z nich zahrnuje produkci specifických protilátek, které jsou namířené proti viru SARS-CoV-2.

Můžete si tak snadno ověřit, jestli vědci vyvinuli správnou vakcínu, i když to má určitá omezení. Test se liší z hlediska spolehlivosti, kdy velmi záleží na typu testu. Protilátky IgG se objevují poměrně pozdě po onemocnění, ale také zůstávají v těle nejdéle. Imunologické testy, které jsou aktuálně dostupné, umožní posoudit přítomnost různých tříd protilátek. Schválené vakcíny stimulují produkci protilátek všech tříd.

V praxi se k ověření imunitní odpovědi po očkování používají testy IgG, které mají protilátky v pozdní fázi. Za tímto účelem by se měly používat pouze kvantitativní testy, které jsou velice spolehlivé. Tyto testy by se měly provádět v certifikovaných laboratořích.

Kdy je nejlepší tento test provést?

Podle klinických testů s vakcínami COVID-19, které byly již schváleny pro použití v EU, by protilátky IgG měly být detekovatelné nejdříve 14 dní po první dávce. Dříve nemá smysl imunotest provádět. Celkově se ale doporučuje test provést 7-14 dní po podání druhé dávky.

Neexistuje žádná horní hranice normálu, pokud jde o hladinu IgG protilátek proti koronaviru. Testy ukáží pouze prahovou hodnotu, nad kterou je výsledek považován za pozitivní. V tom případě by se mělo předpokládat, že podání vakcíny účinně stimulovalo imunitní systém, vysvětlil lékař Krzysztof Simon, který je specialistou v oblasti infekčních nemocí.

Pokud jste se rozhodli pro očkování, na výběr je již několik druhů vakcín od různých společností. Může však trvat nějakou dobu, než se dostanete na „seznam“ těch, kteří mohou být očkování. Jako první vakcínu dostali senioři a také lidé, kteří pracují ve zdravotnictví nebo policie či hasiči.

Zdroj: Sciencedirect

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]