Trápí vás vysoký cholesterol? Poradíme, jak ho snížit!

Jak přirozeně snížit hladinu cholesteroluStatistiky jsou neúprosné. Zvýšená hladina cholesterolu potrápí přibližně dva lidi ze tří ve věku kolem 40 let. Přitom se zdaleka nejedná jen o problém dospělé populace. Vyskytuje se také u mladých lidí, výjimku netvoří ani děti. Lze minimalizovat zdraví ohrožující hodnoty cholesterolu v krvi na přijatelnou hranici bez pilulek? To je námětem dnešního článku.

O cholesterolu slýcháme převážně v negativní rovině, protože je úzce spojován s rizikem vzniku kardiovaskulárních chorob. Určité množství této látky tukové povahy, jež tvoří nedílnou součást každé buňky v lidském těle, je nezbytné pro zajištění základních životních funkcí. Problém nastává v okamžiku, kdy její hladina překročí normu a vyšplhá k vyšším hodnotám. To už představuje závažný rizikový faktor pro rozvoj nemoci cév a sedce.

Proč je cholesterol takový strašák?

Cholesterol je přirozenou součástí buněk. Lidské tělo ho potřebuje v určitém množství pro tvorbu vitaminu D a hormonů. Pomáhá zpracovávat tuky v těle a je nezbytný pro tvorbu buněčných membrán. Cholesterol rozlišujeme na dobrý a špatný. Ten dobrý má ochrannou funkci, a čím je jeho hladina vyšší, tím lépe. Špatný naopak vede k zužování tepen a způsobuje, že nemůže krev dobře proudit.

Zákeřný je především proto, že se nijak neprojevuje navenek a nebolí. Jeho přítomnost v krvi odhalí spolehlivě až krevní testy. Krevní rozbor na zjištění cholesterolových hodnot by měl absolvovat každý člověk starší 40 let. Obzvlášť pak ti, u nichž se vyskytují v rodinné anamnéze srdeční onemocnění. Na vině je částečně genetická zátěž, ale také špatné stravovací návyky a celkový životní styl.

Jak snížit hladinu cholesterolu

Přesto, že máte od svého lékaře předepsané léky, je vhodná kombinace léčby s dalšími podpůrnými opatřeními. Klasickou léčbu je vhodné doplnit o potravinové doplňky na přírodní bázi. Účinnost mnohých přírodních produktů byla ověřena dokonce klinickými studiemi. Souběžné užívání doplňujících prostředků působí příznivě na snižování hladiny cholesterolu. Detoxikační doplňky stravy JoalisLiverDren a JoalisAchol pozitivně ovlivní léčbu. Jedná se o přírodní prostředky s obsahem rostlinných výluhů, které přispějí k poklesu zjištěných hodnot a zvýrazní efekt léčby.

Nastartujte změnu

Nejdůležitějším krokem pro snížení cholesterolových hodnot je dlouhodobá úprava jídelníčku. Vyhněte se bílému pečivu, cukrovinkám, hladovým oknům, nadměrné spotřebě másla a uzeninám. Rovněž nevhodným úpravám jídel, jako je smažení či fritování. Tuky živočišného původu mají velký podíl nasycených kyselin, což cholesterol v krvi zvyšuje.

Tučné vepřové i hovězí maso nahraďte rybami. Konzumujte nízkotučné mléčné výrobky a pozornost obraťte se na potraviny rostlinného původu: margaríny, oříšky, semínka.

Přednost dejte celozrnným výrobkům, a to nejen pečivo, ale i celozrnné těstoviny nebo neloupanou rýži, luštěniny, cereálie. Mají v sobě vitamíny, minerály a další zdraví prospěšné látky.

Zařaďte pravidelný pohyb, protože má moc snížit špatný cholesterol a zvýšit ten prospěšný.  Vhodný je běh, procházky na čerstvém vzduchu nebo plavání. Kouříte-li, dejte cigaretám sbohem. Právě kouření snižuje hladinu dobrého cholesterolu. V případě nadváhy se pokuste s pomocí odborníků vaši váhu snížit. Existuje totiž úzká spojitost mezi příjmem kalorií a hodnotami cholesterolu. Mimo to snížíte i riziko dalších závažných civilizačních chorob – vysoký krevní tlak či cukrovka.

Obrázek: pixabay.com