Imunita hraje klíčovou roli v boji proti nemocem. Věnujte pozornost nejdůležitějším pravidlům pro její posílení

Fotografie: Freepik

Podzim a zima je obdobím, kdy se ukáže, jak na tom vaše imunita je. Pokud je slabá, budete zřejmě často nemocní a chytnete každou rýmu a chřipku, která se kolem vás jen mihne. Posilovat imunitu je ale dobré také pro ostatní. Jak se ale starat o svůj imunitní systém, aby se stal účinnějším v obraně proti mikrobům? Odpověď na tuto otázku najdete nejenom v lékárně.

Co ovlivňuje sílu imunitního systému?

Imunitní systém není dán jen tím, že začnete užívat různé doplňky stravy na jeho posílení. Mezi důležitými faktory, které ovlivňují to, jak silnou máte imunitu, patří spoustu prvků. Je to například náš celkový životní styl, každodenní stravovací návyky a také to, jak trávíte svůj volný čas.

Na budování imunity vám bohužel nebude stačit jeden den – imunita je ovlivněna tím, jak fungujete v průběhu týdnů, měsíců nebo dokonce let. Jak ji tedy dlouhodobě posílit?

Redukce stresu

Obzvláště nepříjemný pro váš imunitní systém je právě stres. Je způsoben hormony, které se uvolňují, pociťujete-li dlouhodobou duševní nepohodu. Vysoká koncentrace těchto hormonů přechází do krve a vede k aktivaci zánětu. Pokud tento stav přetrvává mnoho týdnů, vaše tělo může být příliš slabé vůči boji s mikroorganismy. Naučte se proto relaxovat a odpočívat.

Pravidelné cvičení

Pravidelná fyzická aktivita je pro naše zdraví velice důležitá. Někdy si ale neuvědomujeme, že nás může chránit před infekčními chorobami. Stačí cvičení s mírnou intenzitou: pravidelné procházky, cvičení, jízda na kole. Právě díky těmto fyzickým aktivitám nejenže spálíte kalorie a rozproudíte svou krev, ale posílíte i svůj imunitní systém.

Přiměřená délka spánku

Ačkoli dlouhé podzimní a zimní večery ke spánku vybízejí, stále existuje velké množství lidí, kteří se spánku vyhýbají. Ale právě přiměřená délka spánku je pro váš imunitní systém naprosto klíčová. Provedené studie prokázaly, že lidé, kteří denně spali méně než 6 hodin, měli čtyřikrát vyšší riziko vzniku virové infekce, než lidé, kteří spali 7 až 9 hodin denně. Právě tato délka se považuje za dostatečnou.

Vitamín D jako doplněk stravy

Když se řekne imunita, obvykle si jako první vitamín pro její posílení vybavíme vitamín C. Avšak vitamín D je neméně důležité. Ukazuje se, že jeho nedostatek vede k infekcím.

Fotografie: Freepik

Zatímco v létě získáváme vitamín D ze slunce, na podzim a v zimě jsou dny kratší a zásoby vitamínu D se postupně vyčerpávají. Od září až do konce března bychom vitamín D měli čerpat ve formě doplňků stravy.

Adekvátní strava

Jednou z nejdůležitějších složek, která prokazatelně podporuje imunitní systém je zinek. Jeho nedostatek může výrazně zhoršit naši schopnost bojovat proti bakteriím a virům.

Zinek je obsažen v takových potravinách, jako jsou luštěniny, ryby, mléčné výrobky, maso, celozrnné cereální výrobky, mandle, sezamová semínka, dýňová semínka, vejce a hořká čokoláda. Důležitý je ale také vitamín C.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]