6 jógových pozic, pro zmírnění menstruačních křečí

Toto období v měsíci přichází s nepohodlnými, nepříjemnými a bolestivými účinky. Je potřeba si uvědomit, že určité potíže k tomuto období patří a je chybou je ihned řešit prášky na bolest. Přibližně 80 % žen užívá tablety naprosto zbytečně a zásobuje své tělo chemií.

Čím silnější bolesti i výkyvy nálad a další zdravotní problémy žena má, tím je vyšší pravděpodobnost, že nemá hormony v rovnováze. Příroda neučinila ženu tak, aby tyto bolesti nemohla sama zvládnout. V prvé řadě je důležité se zaměřit na hormonální vyváženost pomocí vhodné stravy, bylinek a meditací, včetně cvičení jógy.

Existují cviky (jógové pozice), které dokáží zklidňovat bolesti. U jógy není důležitá jen daná pozice, ale i správné dýchání. Jóga je především o práci s dechem. Přinášíme vám 6 jógových pozic, které pomáhají uklidnit mysl a zmírnit menstruační křeče.

Pozice dítěte

Pozice dítěte je jednou z relaxačních pozic s mnoha zdravotními výhodami. Jednou z nich je i zmírnění menstruačních bolestí. Zaměřte se na hluboké dýchání nosem. Tuto pozici si můžete zpříjemnit i tak, že si pod sebe položíte polštář. V pozici vydržte minimálně 8 dechů, ale klidně i 3 minuty.

Pozice v předklonu

Pozic, kde se praktikuje hluboký předklon existuje více. Provádět se dají ve stoje, ale i v sedu. Jde o to, abyste se předklonila, ale pozor na hrbení. Mějte rovná záda a předkloňte se jen tam, kam vás vaše tělo pustí. Netlačte předklon na sílu. Tyto pozice mají opět mnoho pozitivních účinků. Od protažení svalů na nohou, přes záda, až po zmírnění bolesti v podbřišku. Pozici můžete provádět ve stoje anebo tak, že si sednete na podlahu, dáte nohy k sobě a předkloníte se.

Kolena na hrudník

Jedná se o jednu z nejúčinnějších póz pro menstruační bolesti. Uvolňuje dolní část zad, břišní svaly a uvolňuje napětí, čímž zmírňuje bolest. Kolena na hrudníku znamenají také zvýšení oběhu do břicha, což pomáhá vnitřním orgánům. Tato pozice mimo jiné uklidňuje a snižuje úzkost.

Rotační poloha

Rotační pozice mají stimulační, detoxikační účinky na vnitřní orgány. Perfektně protahují tělo a působí pozitivně jak na záda, tak bříško. Lehněte si na záda, ramena nechte na podlaze a přetočte jen trup. Spodní nohu natáhněte, ať je rovná a druhou pokrčte v koleni a položte na stranu. Vydržte 8 až 10 dechů a vyměňte strany.

Pozice motýlek

Sedněte si na podlahu a dejte nohy tak, aby se chodila dotýkala. Snažte se kolena co nejvíce položit na podlahu, nevadí, když se vám to nepovede. Popravdě se to povede těm, kteří nemají ztuhlé kyčle a cvičí jógu již nějakou dobu. V této pozici se snažte naklonit dopředu a  klidně se opřete o dlaně, pokud vás tělo pustí ještě dál, opřete se o předloktí, případě se úplně položte. Nechoďte však dál, než vás pustí vaše tělo. Pozice by měla být příjemná, abyste v ní setrvaly opět alespoň 8 až 10 klidných nádechů a výdechů. U pozice se nehrbte. Opření se o dlaně vám pomůže uhlídat rovná záda. 

Pozice šťastného dítěte

Lehnete si na záda, pokrčíte nohy a rukama si chytněte vnější okraje chodidel. Kolena směřují k podlaze. Zadek příliš neodlepujte od podložky. Tato pozice uvolňuje kyčle a dolní část zad. Rovněž jde o skvělou pozici na zmírnění menstruačních obtíží.

Obrázky: doyouyoga.com, lucydraperclarke.com