6 důvodů proč konzumovat jogurty

Jogurt patří k oblíbeným mléčným výrobkům. Vzniká kvašením mléka bakteriemi. Lidé konzumují jogurty již stovky let. Jsou chutné a hlavně zdravé – bohaté na živiny.

Jejich konzumace má blahodárné účinky na naše zdraví. Díky nim se snižuje riziko osteoporózy, kardiovaskulárního onemocnění, pomáhají při redukci váhy a udržování optimální tělesné hmotnosti. Rovněž upravují zažívání a pozitivně působí na trávicí soustavu. Pojďme se společně podívat na 6 důvodů, proč jogurt s jistotou zařadit do svého jídelníčku.

Koktejl pro tělo důležitých živin

V jogurtu se nachází téměř všechny živiny, které lidské tělo potřebuje. Od vápníku, přes skupinu vitamínů B, hořčík, draslík, vitamín D.

Bílkoviny v hlavní roli

Jogurt obsahuje značné množství bílkovin. Ty zvýší pocit sytosti a potlačí hlad. Jogurt je tak výtečným pomocníkem v boji proti nadváze. Vítězem ve světě jogurtů je svým obsahem bílkovin řecký jogurt. Pomáhá regulovat chuť k jídlu a přispívá k udržení optimální hmotnosti.

Jogurty pro dobré zažívání

Některé druhy jogurtů obsahují probiotika (živé bakterie), které vznikají při fermentaci (proces kvašení). Jogurty s živými kulturami mají mimo pozitivních účinků na zažívání i řadu dalších kladných vlastností na lidské zdraví.

Silnější imunita

Jogurty obsahují minerály a vitamíny, jak jsme již uvedli výše. Díky tomu se posiluje obranyschopnost těla. Dejte si na snídani či svačinku jogurt s živými kulturami a posílíte tak imunitu.

Prevence osteoporózy

Koktejl minerálů, vitamínů a všech dalších zdraví prospěšných živin přispívá ke snižování rizika osteoporózy. Tímto onemocněním trpí především lidé staršího věku. Vědecké studie naznačují, že konzumace alespoň tří porcí mléčných výrobků denně pomáhá snížit nadměrnou ztrátu kostní hmoty.

Zdravé srdce

Možná si řeknete, že jogurt obsahuje i tuky, tudíž nemůže být vhodný u hubnutí nebo dokonce pro zdraví srdce. To je však omyl. Mléčné výrobky, kde patří i jogurt, snižují krevní tlak. Bez ohledu na to, že se v nich nachází tuky, prospívají srdci, jelikož zvyšují hladinu „hodného“ HDL cholesterolu v krvi a snižují krevní tlak. Obojí prospívá v prevenci onemocnění srdce a cév.

Shrnutí

  • Obsahují zdraví prospěšné živiny
  • Jsou plné bílkovin
  • Udržují zdravé zažívání
  • Posilují imunitu
  • Chrání před osteoporózou
  • Udržují zdravé srdce

Mohlo by vás zajímat: Mléčný a vodní kefír jako přírodní probiotikum

Obrázek: pixabay.com