5 důvodů – proč patří quinoa do zdravého jídelníčku

Quinoa se u nás nepoužívá tak hodně, jako například rýže (což je velká škoda). Jejím domovem jsou Andy. Ačkoliv jsou jedlé i listy této rostliny, je využívána více jako obilovina. Zrna se připravují vařením ve vodě, právě jako zmiňovaná rýže. Koupit můžete zrna v barvě bílé, červené a černé.

Quinoa získala i ocenění, jako zdravá potravina, protože má nesmírně vysoké nutriční vlastnosti. Nicméně tento fakt měl dopad na vyšší cenu této skvělé obilniny. Její pěstitelé si uvědomili, že prodávají učiněný poklad a navýšili její cenu. Naštěstí vyznavače zdravého životního stylu tento fakt neodradil a kupují ji nadále. Patříte mezi ně i vy? Pokud ne, přemýšlejte o tom. Přinášíme vám 5 důvodů, proč quinou pravidelně konzumovat.

Bohatý zdroj bílkovin

Quinoa patří ke komplexním zdrojům bílkovin. Zajímat to nebude pouze vegany a vegetariány, ale i sportovce a fyzicky pracující osoby. Již 1 šálek této obilniny v sobě ukrývá 16 % denní potřeby bílkovin. Quinoa obsahuje nejen bílkoviny, ale i všechny potřebné aminokyseliny, a tak ještě i potvrzuje svou jedinečnost.

Je zdrojem vlákniny

Jeden šálek této dobroty obsahuje přibližně 1/5 denní potřeby vlákniny, což je 2x více, než nabízejí jiné obiloviny. Z tohoto důvodů je quinoa nápomocnou potravinou u léčby obezity, zácpy, poruch peristaltiky atd. Vysoký obsah vlákniny podporuje i pocit sytosti a snižuje hladinu cholesterolu.  Má nízký glykemický index a je vhodná také pro diabetiky.

Obsahuje antioxidanty

Quinoa a její klíčky mají velké množství antioxidantů, které potřebuje člověk nutně pro zdravý život. Podporuje růst svalů, prospívá mozku, pomáhá detoxikovat tělo, výtečná jako redukční dieta a ještě chrání před volnými radikály. Je bohatá na flavonoidy, jež působí antivirově, protizánětlivě a protirakovinně. Dokonce má i antidepresivní účinky, tudíž odstraňuje špatnou náladu a pocit úzkosti.

Koktejl vitamínů a minerálů

Mimo bílkovin, aminokyselin, sacharidů, vlákniny obsahuje dále i vitamíny a minerály. Konkrétně vápník, železo, fosfor, zinek, mangan, měď, selen, vitamíny skupiny B. 1 šálek quiney poskytuje lidskému tělu 1/3 denní potřeby hořčíku.

Esenciální mastné kyseliny

Quinoa patří k bezlepkovým potravinám s řadou zdravotních bonusů. Jen pro připomenutí, obsahuje bílkoviny/aminokyseliny, vitamíny, minerály, vlákninu. Bohatá je však také na esenciální mastné kyseliny, jež pomáhají snižovat cholesterol. Díky vysokému podílu „zdravých tuků“ se hodí i pro výrobu kvalitních olejů. Jedná se o prastarou a posvátnou plodinu Inků. Dnes se běžně používá jako ostatní obiloviny.

Mohlo by vás zajímat: recept na quinoa kaši

Obrázek: pixabay.com