Stroužky česneku v olivovém oleji jako přírodní antibiotikum, které je platné v boji s bakteriemi

Fotografie: David Pursehouse / Creative Commons / Attribution 2.0

Tato přírodní antibiotika fungují mnohem lépe než léky plné chemikálií. Koupíte je navíc za pár peněz, a to v každém obchodě s potravinami.

Některé rostlinné výtažky, éterické oleje, a dokonce i potraviny mají silné antibiotické účinky, díky nimž vám mohou pomoci vyléčit mnoho problémů lépe než drahé komerční léky z lékáren. Jedná se zejména o účinné přírodní složky, které neobsahují žádné škodlivé sloučeniny a pomohou vám například lépe vyléčit infekci, virová a bakteriální onemocnění nebo další mírně závažné zdravotní problémy. Stačí je jen správně použít, pak z jejich účinků budete moci těžit i vy, říká doktorka Debra Sullivan.

Sladký med

Med je jedním z nejstarších známých antibiotik, jehož původ sahá až do starověku, kdy ho Egypťané často používali jako přírodní antibiotikum a prostředek na ochranu pokožky. To především díky jeho obsahu peroxidu vodíku, který disponuje antibakteriálními vlastnostmi, a cukru, jenž pomáhá zastavovat růst některých bakterií. Tato sladká potravina má navíc velmi nízkou hladinu pH, díky čemuž pomáhá dehydratovat místo infekce a vyhubit tak všechny parazity. Chcete-li ho použít jako antibiotikum, naneste ho přímo na ránu nebo infikované místo.

Med můžete také zkonzumovat jako pomoc při léčbě vnitřních infekcí. Stačí spolknout celou polévkovou lžíci, nebo ho zamíchat do šálku teplého bylinkového čaje (čímž navíc získáte skvělou uklidňující kůru). Skvěle se však hodí také do některých pokrmů, jako jsou například ovesné vločky nebo zdravé palačinky.

Česnekový extrakt

Česnek disponuje silnými antimikrobiálními vlastnostmi a jeho koncentrát je velmi účinný proti bakteriím – ten můžete zakoupit téměř v každém místním obchodě se zdravou výživou, nebo si ho popřípadě vyrobit namočením několika stroužků česneku do olivového oleje. Požití této léčivé potraviny je obecně bezpečné, ovšem jeho nadměrné množství může vést k zažívacím potížím či krvácení žaludku. Pokud navíc užíváte léky na ředění krve, raději se poraďte před konzumací česneku se svým lékařem.

oloupaný česnek
Fotografie: Pixabay

Tymiánový esenciální olej

Mnoho zcela přírodních čisticích prostředků pro domácnost používá tymiánový esenciální olej – ukázalo se totiž, že se jedná o obzvláště užitečný prostředek proti bakteriím odolným vůči antibiotikům. Měli byste však brát na vědomí, že je určen pouze k vnějšímu použití, takže se při jeho aplikace vyhýbejte kontaktu s ústy. Před aplikací na postižené místo také nezapomeňte tymiánový esenciální olej zředit stejným dílem nosného oleje, jako je například kokosový nebo olivový olej (v opačném případě se můžete potýkat se zánětem nebo podrážděním).

Esenciální olej z oregana

Oregano je další účinná bylinka, která disponuje silnými zdravotními účinky. To především díky obsahu karvakrolu, silného antioxidantu, jenž pomáhá aktivovat hojení v těle, léčit žaludeční vředy a snižovat zánět. Esenciální olej z tohoto přírodního prostředku můžete použít k léčbě plísňových infekcí – stačí na kůži přidat jednu kapku oleje se lžičkou nosného oleje (například olivového nebo kokosového) a směsí masírovat postižené místo. Stejně tak pak můžete tento olej rozptýlit ve vzduchu, abyste se zbavili infekcí dutin.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]