Jogurt je spolehlivým spojencem zdravého těla. Mezi jeho benefity patří i podpora imunity a srdce

Fotografie: Julikalucky / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Pokud zařadíte do svého jídelníčku jogurt, můžete se těšit na řadu zdravotních přínosů. Stačí přitom již jeden kelímek každý den po ránu.

Jogurty jsou velmi zdravou potravinou, která nabízí nespočet zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Pokud ji tedy zařadíte do svého jídelníčku, můžete se těšit například na přísun užitečných živin, jako je vápník, nižší riziko srdečních onemocnění a osteoporózy a také pomoc při regulaci hmotnosti. Jak navíc uvádí lékař Atli Arnarson, jeho pravidelná konzumace podporuje trávicí trakt, takže se po něm budete cítit prostě skvěle.

Nejzajímavější zdravotní přínosy jogurtu

Jogurty jsou oblíbenou potravinou, kterou má ve své ledničce pravděpodobně každý Čech. Mnozí z nich si vak neuvědomují, že jejich pravidelná konzumace nabízí také nespočet zdravotních přínosů pro lidské tělo, a to zejména díky vápníku a obsaženým užitečným bakteriím. Jakmile ho tedy zařadíte do svého jídelníčku, pocítíte to dle odborníků například na zdraví svých kostí. Budou pevnější a obranyschopnější vůči zlomeninám a naraženinám.

Prospěšné bakterie v jogurtech pak nabízí podporu zejména pro trávicí trakt, který pomáhají vyživovat a nastolují v něm rovnováhu. Mimo jiné také pomáhají tlumit příznaky průjmu, zácpy a působí i jako prevence takových potíží. Stejně významnou roli má dle serveru Healthline také obsah vitamínu B, draslíku, hořčíku a bílkovin. Tyto složky jsou nezbytné například pro regulaci krevního tlaku a tvorbu svalových tkání.

Tento blahodárný čaj vyžene toxiny z lymfatických uzlin. Mocné účinky pocítíte v celém těle

Silnější imunita a lepší zdraví srdce

Bílkoviny obsažené v jogurtu rovněž pomáhají udržovat tělo nasycené, tudíž vás udrží plnými po dlouhou dobu a nebudete tak mít potřebu se přejídat, zjistila souhrnná studie z roku 2015. To vám mimo jiné může usnadnit i hubnutí a zabránit rozvoji obezity či jiných nebezpečných onemocnění. Rovněž pak jeho pravidelná konzumace pomáhá posilovat imunitní systém, tedy pokud obsahuje probiotika, uvádí odborná studie, čímž se tělo stává mnohem obranyschopnější vůči bakteriím, virům a také zánětům.

jogurt zdravá strava
Fotografie: Freepik

Jogurty mohou rovněž podpořit i zdraví vašeho srdce, což je důsledkem jejich obsahu mastných kyselin, uvádí studie z roku 2014. Ty podporují činnost tohoto důležitého svalu a chrání ho před kardiovaskulárními problémy, jako je například mozková mrtvice nebo srdeční infarkt, jenž se může projevit celou řadou symptomů. O příznacích srdečního infarktu jsme na Zdravém Stravování již dříve psali.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]