Zcela jasné signály, kterými se vám tělo snaží říct, že má problém. Za žádných okolností je neignorujte

Fotografie: Depositphotos

Své tělo bychom měli znát především my sami. Mnohdy i sebemenší změny nebo vlastnosti v těle mohou napovědět hodně o zdraví.

Sebemenší projev neduhu na těle, ať už fyzický, mentální, nebo emocionální, může ukázat problém se zdravím. Je proto třeba své tělo opravdu dobře znát a nezanedbávat sebemenší náznaky, které se vymykají normálu. Jedině tak dokážete perfektně zhodnotit svůj zdravotní stav, říká lékařka Sara Shulman.

Popraskané rty, bledý jazyk a pot

Pokud máte často popraskané rty, může to signalizovat alergickou reakci nebo dehydrataci. Nejčastější příčinou jsou kosmetika na rty, léky, kovy nebo potraviny. Otoky nohou jsou v pořádku v těhotenství nebo po dlouhém stání. Pokud však není zřejmý důvod k otoku, je třeba o tom říci lékaři. Pokud máte bledý a suchý jazyk, může to znamenat nedostatek železa. Rychlý krevní test prozradí, jak jste na tom s hladinou železa.

Fotografie: Freepik

Mnoho o zdraví napoví zápach vašeho potu. Například hladinu cukru v krvi může být abnormální, pokud pot páchne jako aceton. Diabetici mohou mít sladký zápach kvůli hromadění cukru na kůži. Dobré je také zkontrolovat délku prstů. Studie o artritidě a revmatismu z roku 2008 zjistila, že ženy, jejichž prsteník je delší než ukazováček, mají dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít osteoartrózu v kolenou.

Ztráta obočí, zápach nohou a nateklé oči

Pokud vám vypadává obočí, může to být způsobené onemocněním štítné žlázy. V případě, že vám zapáchají nohy i přesto, že máte čisté boty, vyprané ponožky a dodržujete správnou hygienu, možná máte co dočinění s mykózou. Houbová infekce je mírně nakažlivá a projevuje se jako vyrážka, která je šupinatá a červená. Běžné je nepříjemné svědění, které se zhorší, když si sundáte ponožky a boty.

Fotografie: Unsplash

Problém se zdravím značí také abnormální růst vlasů tam, kde běžně nerostou. Jednou z nejčastějších příčin je syndrom polycystických vaječníků. Tento stav je charakterizovaný hormonální nerovnováhou a metabolickými problémy.

Pokud vás trápí nateklé oči, pak máte zřejmě nedostatek spánku nebo nadměrný stres. Roli hrají i hormonální změny a množství soli. Věděli jste, že nízcí lidé bez zdravotních potíží žijí déle? Gen, který je zodpovědný za malý vzrůst, je totiž zodpovědný i za dlouhověkost.

Zdroj: Prevention

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]