Při konzumaci brambor si vždy dávejte dobrý pozor, mohou ohrozit vaše zdraví

Fotografie: Freepik

Brambory jsou všeobecně velmi oblíbenou surovinou, a to jak u nás, tak po celém světě. Měli byste však vědět, že s jejich konzumací se váže několik pravidel a důležitých pouček, které prozradila lékařka Natalie Butler.

Brambory patří mezi oblíbené potraviny zejména díky jejich snadnému pěstování, nenáročnému skladování a vskutku široké variabilitě použití. Připravit se totiž dají hned na několik způsobů, a tak jen velmi málokdy skutečně omrzí. Před jejich samotnou konzumací je však důležité vědět několik základních věcí, které vám dokonce mohou zachránit život.

Pozor na hnijící brambory

Skladování brambor je velmi jednoduché, tato potravina je totiž skutečně nenáročná. Stačí jí dopřát pouze chladné a tmavé místo – a máte vystaráno. I v těchto podmínkách však může dojít k jejich hnití, zejména pokud je skladujete již delší dobu. Jedná se zejména o případy, kdy lidé brambory pěstují téměř na tuny a zásobují jimi poté polovinu rodiny a všech známých.

Fotografie: Freepik

V takovém případě jsou pravidelná kontrola brambor a odstraňování shnilých kousků velmi důležité. Hniloba se totiž umí šikovně šířit a z jedné takto napadené brambory jich najednou máte celý pytel. Nejedná se však jen o škodu na potravinách, ale také o vaše zdraví, které je tímto velmi ohrožené, a může dojít dokonce k otravě.

Fotografie: Freepik

Shnilé brambory totiž obsahují glykoalkaloidy, což je škodlivá látka nacházející se většinou v jedovatých rostlinách. Čím více brambor tedy hnije, tím je koncentrace této látky zvýšená a vzniká nebezpečný toxický plyn, který pouhým vdechováním může poškozovat vnitřní orgány, nebo dokonce způsobit otravu. Nikdy tedy brambory nenechte zajít až do takového stadia, a to zejména v uzavřeném prostoru.

Zelené a naklíčené brambory

Další nebezpečnou formou brambor jsou ty zelené nebo naklíčené. Ty totiž obsahují toxickou látku solanin, která je nebezpečná i ve velmi malém množství. Takovým bramborám se raději vyhýbejte nebo naklíčenou či zelenou část odřízněte. Lepší je však takovou bramboru vyhodit do hnojiště či kompostu.

Fotografie: Piqsels

Naklíčené ani zelené brambory také nepodávejte svým domácím mazlíčkům, a to včetně hospodářských zvířat. Ty totiž sice dokážou pozřít a strávit mnohem více věcí než my, tyto brambory jsou však výjimkou a mohou být zdraví nebezpečné také pro ně. Nepomůže dokonce ani tepelná či jiná úprava.

Jak brambory správně skladovat

Důležitým faktorem při trvanlivosti brambor je jejich skladování. To by mělo být především na chladném a tmavém místě (nejlépe ve sklepě či komoře). Nikdy však nesmí být uloženy ve vlhku a nedoporučuje se ani přímé uložení na zemi, která by mohla být vlhčí. Brambory tak raději skladujte v dřevěných bednách.

Fotografie: Freepik

Je také lepší skladovat méně brambor na více místech, čímž se usnadní jejich kontrola a zároveň se znemožní rychlé hnití či kažení velkého počtu brambor. Odborníci dále radí, abyste do každé bedny či nádoby s touto potravinou umístili jedno jablko, a to do jejího středu. Brambory také vždy před použitím uložte do lednice v rámci zamezení teplotního šoku.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]