Výroba účinného domácího repelentu proti klíšťatům je snadná

Období opalování se a toulek přírodou je tady. Ovšem mimo dobré nálady a úžasných zážitků si můžeme domů přinést i přisáté klíště. O to určitě nikdo z nás nestojí. Důležitá je tedy prevence. Repelent si můžete koupit, ale i vyrobit doma sami, bez použití chemie. Kupované repelenty sice odradí klíšťata, aby si pochutnávali zrovna na naší krvi, ale obsažená chemie není nic dobrého pro nás samotné.

Mimo repelentu se doporučuje v tomto období zvýšit vitamín B a konzumovat potraviny, které klíšťata nesnáší, jako je třeba cibule, česnek, rozmarýn, hřebíček a další bylinky a koření. Tím posílíte i účinek repelentu. Repelentů vyrobených doma existuje celá škála. Můžete si jich vyrobit i více a různě je střídat.

Rozmarýnový repelent

  • 1 lžíce vinného octa

  • 150 až 200 g čerstvého rozmarýnu

  • 1 litr vody

Vodu přiveďte k varu a vhoďte do ní rozmarýn, krátce povařte, odstavte z plotýnky a nechte vystydnout. Poté přeceďte a vmíchejte lžíci vinného octa. Nalijte do rozprašovače a podle potřeby použijte na tělo i oblečení a obuv. Použít lze i na domácí mazlíky. Skladujte v lednici.

Repelent z Alpy a hřebíčku

  • 30 hlaviček hřebíčku

  • 200 ml Alpy

Hřebíček naházejte do Alpy a nechte dva dny louhovat, až se tekutina obarví do hnědé barvy. Přelijte přes sítko do rozprašovače a máte hotovo.

Jak zvýšit účinek repelentu

Účinek repelentu zvýšíte jednak přidáním aromatického koření a bylin do stravy, zvýšením vitamínu B, ale i tím, že si pokožku namažete přísadami, které klíšťata odrazují. Může to být doma vyrobený levandulový krém či olejíček, tea tree olej. Dále klíšťata nesnáší citrusy, bazalku, pepermint. To vše můžete použít jako prevenci. Buď rozdrtit a přidat do oleje a namazat se nebo si přímo natřít na pokožku. Nové věci vždy zkoušejte nejdříve na kousek pokožky, abyste předešli případné alergické reakci. 

Fotografie: Freepik, Pixabay