Šikovné odstranění klíštěte minimalizuje riziko infekce. Pomůže i alkohol a pinzeta

Fotografie: Dunpharlain / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Se začátkem teplejších měsíců se klíšťata vrací do akce, což přináší zvýšené riziko jejich přisátí a potenciálního přenosu nemocí, jako je lymská borelióza a klíšťová encefalitida. 

Příroda začíná ožívat a s tím přichází i sezóna klíšťat. Tito drobní parazité, kteří se živí krví savců, mohou představovat zdravotní riziko pro lidi, protože mohou přenášet infekce, jako je lymská borelióza a klíšťová encefalitida, jak uvádí Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Pokud jste někdy na sobě nebo svých domácích zvířatech objevili klíště, jistě víte, že správné odstranění je klíčové. Nejlepší postup může minimalizovat riziko infekce a zajišťuje vaše bezpečí, říká doktorka Deborah Weatherspoon.

Proč je odstranění klíštěte nezbytné

Klíšťata jsou parazitičtí tvorové, kteří se přisávají na hostitele, aby se živili krví. Mezi jejich hostitele patří ptáci, plazi, obojživelníci a savci, včetně člověka, jak vysvětluje web ZZMV. I když ne každé klíště přenáší nemoci, je klíčové odstranit jej tak, aby se předešlo možnému přenosu nemocí nebo infekcí na místě kousnutí.

Důkladným odstraněním klíštěte rovněž zabraňujete jeho dalšímu množení v domácnosti a potenciálnímu šíření infekce. Proces odstranění klíštěte je jednoduchý a lze ho provést doma bez použití speciálních přípravků nebo léků, uvedla doktorka Deborah Weatherspoon.

Správné odstranění klíštěte

Klíště není jen nepříjemné, ale může také přenášet nebezpečné nemoci, proto je důležité odstranit ho co nejrychleji a co nejefektivněji. Než se do toho pustíte, je důležité zajistit si potřebné vybavení. Ujistěte se, že máte po ruce pinzetu s jemnými hroty a alkohol. Pokud nemáte alkohol, můžete použít mýdlo a teplou vodu. Dále si připravte malou sklenici nebo nádobu na odložení odstraněného klíštěte.

Fotografie: Dunpharlain / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud se klíště nachází na obtížně dostupném místě, jako je například horní nebo zadní část hlavy, můžete požádat někoho blízkého, aby vám pomohl s jeho odstraněním. Začněte tím, že si důkladně prohlédnete klíště. Pomocí zrcadla si zkontrolujte oblast, kde se klíště nachází, a rozhrňte si vlasy, pokud je to potřeba.

Komáři mnohým doslova pijou krev. Své oběti si vybírají i podle krevní skupiny

S pomocí pinzety uchopte klíště co nejblíže kůži. Buďte opatrní, aby nedošlo k přílišnému tlaku, to by mohlo vést k rozmačkání nebo rozdrcení. Pak klíště pevně uchopte a rovnoměrně a rovnoběžně s kůží vytáhněte směrem nahoru.

Po odstranění klíštěte důkladně očistěte místo zákusu, pinzetu a ruce alkoholem. Pokud alkohol není k dispozici, můžete použít mýdlo a teplou vodu. Odstraněné klíště vložte do sklenice nebo nádoby a uschovejte. Pokud se u vás začnou projevovat jakékoli příznaky nemoci, může být užitečné mít klíště k dispozici pro lékařské vyšetření.

Důležitá je prevence

Kromě správného odstranění klíštěte je důležité také se chránit před klíšťaty a minimalizovat riziko jejich kousnutí. Například používání repelentů na klíšťata, nošení dlouhých rukávů a kalhot při pobytu v travnatých a lesních oblastech, pravidelné kontroly těla a odstraňování klíšťat co nejdříve po jejich detekci. V našem dalším článku na webu ZdravéStravování si přečtete, kterou krevní skupinu mají klíšťata nejraději.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]