Zvadlé růže nepatří do koše. Další využití naleznou v péči o pokožku

Růže jsou nejen nádherné květiny, jež jsou ozdobou každé kytice, jejich květy obsahují také cenné látky, které působí blahodárně na vaši pleť. Pokud jste dostali kytici růží, či jen jeden květ, nebuďte zklamaní, že rychle uvadá, z okvětních lístků je možné si vyrobit vlastní přípravek na pokožku, který ji při pravidelném používání udrží hydratovanou a zdravou, a zároveň pomůže odstranit nadměrný maz a vypne ji. Výroba tohoto prostředku je velmi jednoduchá, pojďme se podívat, jak na ni.

Jak si doma vyrobit růžový olej

Na výrobu růžového oleje můžete použít všechny druhy růží, ideální jsou ovšem růže damaškové nebo čajové. Recept vyžaduje následující ingredience:

  • okvětní lístky z 2-3 růží
  • lžíce oleje (můžete použít klasický olivový olej, ale i některý z olejů užívaných v kosmetice)
  • sklenice na zavařování se šroubovacím víčkem
  • voda

Příprava růžového oleje

Ve větším hrnci necháme vařit vodu a připravíme si růžové lístky. Okvětní lísky pečlivě oddělíme od stonku a nasekáme na menší kousky. Do připravené a vymyté sklenice nalejeme lžíci oleje a nasypeme nasekané lísky. Celý obsah důkladně promícháme – nejdříve míchátkem, lžící nebo dřevěnou tyčinkou.

Poté sklenici uzavřeme, protřepeme, otočíme víkem dolů a necháme lístky postupně nasákat. Jakmile voda zavaří, odstavíme ji z plamene, chvíli počkáme, až se trochu vychladí, a poté vložíme sklenici s lístky do hrnce – pokud byste vložili sklenici do vroucí vody, riskovali byste její poškození. Hrnec dejte znovu na plamen a sklenici vařte.

Jak růžový olej skladovat a používat

Před prvním použitím by se měl olej vařit alespoň 24 hodin. Poté můžete olej od lístků oddělit a používat jej samostatně, nebo do něj postupně přidávat další lístky, bude nabývat především na intenzitě a vůni. Použití oleje je následně standardní – nanáší se přímo v tenké vrstvě na obličej nebo pokožku jiných částí těla a nechá se působit. Jeho účinky jsou výhodné především v oblasti regenerace kůže.

Pravidelným užíváním dosáhnete regenerace a vypnutí pleti. Pokud budete růžový olej aplikovat jako prostředek pro čištění pokožky, oceníte nejen jeho příjemnou a intenzivní vůni, ale pomáhá také snižovat její vysušení a regulovat tvorbu mazu a nevzhledných nedokonalostí, přispívá ke sjednocení a zvyšování její kvality.

Fotografie: Lavendaire

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]