Domácí přírodní masky, které dají do pořádku poškozené vlasy. Výsledkem bude zdravá a bujná hříva

Fotografie: Freepik

Po zdravých, lesklých a pevných vlasech touží takřka každý z nás. Právě stav vlasů může mít vliv na celkové sebevědomí. Stejně, jako tomu je u zbytku těla, i zde záleží na způsobu stravování a na péči, kterou svým vlasům věnujeme. Že o vlasy je třeba pečovat, o tom věděly své i naše babičky a prababičky. I proto se po generacích předávala řada tipů a triků, jak stav vlasů vylepšit.

Abyste svým vlasům navrátili jejich zdraví, nemusíte do drogerie. Vězte, že ony „zázračné“ přísady obsahující prospěšné látky s největší pravděpodobností již máte doma. Které to jsou?

Zlatavý lék od včel

Kromě toho, že je med účinný v boji s nachlazením a záněty, obsahuje i látky, které napomáhají k regeneraci suchých, křehkých a poškozených vlasů. Díky masce z medu budou vaše vlasy posílené a příjemně hebké na dotek.

Na masku budete potřebovat:

  • Med – 2 lžíce
  • Olivový olej – 3 lžíce

Obě tyto přísady spojte dohromady a používejte jako balzám během umývání vlasů. Ten nechejte působit po dobu 10 až 20 minut. Již v rámci týdnů se objeví první výsledky. Takto vzniklou přírodní masku je vhodné používat dlouhodobě.

Na vyživení vlasů však můžete použít i samotný med – v tomto případě rozpusťte lžíci medu v litru vlažné vody. Je na vás, zda si tímto roztokem vlasy opláchnete, nebo je do něj ponoříte a necháte chvíli působit.

(Ne)obyčejné vejce

Vejce jsou oblíbeným pokrmem již po staletí. Věděli jste však, že obsahují látky příznivé pro suché, zesvětlované či jinak obarvené vlasy? Tento drobný poklad z kurníku je bohatý na celou řadu vitamínů, minerálů a dalších příznivých látek. Kterou část vejce použít? To závisí na typu vlasů.

Fotografie: Pixabay

Pro normální vlasy můžete využít celé vejce. Žloutek je vhodný na suché, křehké vlasy s roztřepenými konečky. Naneste jej na vlasy po celé jejich délce a nechejte 10-20 minut působit. Bílek je vhodný pro ten typ vlasů, který potřebuje hydrataci.

Na účinnou vaječnou masku budete potřebovat:

  • Vejce – 1 ks
  • Ricinový olej/citronová šťáva – 2 lžíce

Ingredience smíchejte dohromady tak, aby vznikla homogenní směs. Tu posléze naneste na vlasy. Tam ji nechejte působit po dobu několika minut. Vlasy poté opláchněte studenou vodou a umyjte šamponem. Tuto masku stačí používat jednou nebo dvakrát měsíčně.

Jogurt bílý, vlasy sílí

Jogurt je nedílnou součástí jídelníčku mnoha lidí. Ne každý si je však vědom jeho účinků. Tento mléčný produkt je bohatý na řadu prospěšných látek, mezi něž patří zinek, vápník, kyselina mléčná či vitamíny B1, B2, B6 či B12. Jogurtová maska uleví zejména namáhaným suchým vlasům s tendencí se třepit.

Ingredience:

  • Jogurt – kelímek
  • Banán – 1 kus
  • Vaječný žloutek

Banán rozmačkáme na kaši. Tu vložíme do misky, kam přidáme zbylé ingredience. Vše důkladně promícháme.

Jogurtovou směs naneste na vlasy. Zde ji  ponechejte po dobu cca 15-20 minut. Vlasy následně opláchněte vodou a šamponem. Tuto vlasovou kúru opakujte nejlépe každé 2 týdny.

Olivový olej s citronovou šťávou proti lupům

Lupy znepříjemňují život velkému procentu lidí. Nejčastější příčinou jejich vzniku bývá stres, nedostatečná strava či teplotní výkyvy. S lupy si poradí směs olivového oleje spolu a šťávy z citronu.

Fotografie: Pixabay

Jak na to? Nejdříve vymačkejte šťávu z jednoho citronu. K ní přidejte 2 čajové lžičky olivového oleje a trochu vody. Vše smíchejte dohromady a aplikujte na čistou pokožku hlavy. Tam nechejte masku působit alespoň 20 minut. Poté ji smyjte vodou a vlasy umyjte šamponem.

Pivo nepatří jen do hospody

… ale také na vlasy. Tento zlatavý mok totiž obsahuje značné množství prospěšných látek, které redukují míru mastnoty a posilují vlasy i vlasovou pokožku. Mimo jiné obsahuje chmel, a vitamín B. Proto se hojně používá při výrobě šamponů a kondicionérů.

Přísady na pivní balzám:

  • Pivo – sklenice
  • Ricinový olej – lžíce

Obě přísady přidejte do misky a smíchejte dohromady. Dle potřeby k ním můžete přidat také syrové vejce – to účinek této pivní masky posílí.

Po nanesení ponechejte masku na vlasech po dobu cca 20 minut. Poté ji opláchněte vodou.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]