Příznaky blížící se smrti se od sebe zásadně liší měsíc, týden, den i hodinu před koncem

Fotografie: Freepik

Pokud smrt neudeří náhle, ale přichází pomalu, umírající na svém těle může zaznamenat několik příznaků, které ohlašují, že jeho život brzy skončí.

Smrt není pro nikoho snadná, ale směřujeme k ní všichni. Nikdo neví dne ani hodiny, konec může přijít náhle, nečekaně, v takových chvílích člověk na svém těle nepocítí žádné známky toho, že by měl zanedlouho zemřít. Pokud jste ale na smrtelné posteli a pomalu z vás odchází život, můžete vnímat několik příznaků blížící se smrti.

Spíte více než obvykle

Několik měsíců před koncem života umírající člověk spí více než obvykle, jak uvádí Arefa Cassoobhoy. Je tomu tak z toho důvodu, že metabolismus těla výrazně zpomaluje, nemáte žádný přísun energie, a tak přirozeně vítězí únava nad vitalitou. Tělo odpočívá před svým koncem.

Nemáte hlad ani žízeň

Energie s přibývajícím věkem klesá, už jí ani tolik nepotřebujete, abyste mohli plnit své každodenní úkoly. Proto také nepotřebujete tolik jíst ani pít. Potrava se zdá méně potřebná. Blížící se smrt způsobí, že už nebudete mít chuť ani na svá oblíbená jídla. Pár dní před smrtí přestanete jíst a pít úplně.

Zdravotní sestra prozradila, jak lze rozpoznat umírajícího člověka podle zápachu

Úroveň komunikace klesá

Výrazně klesne také verbální komunikace, jak uvádí organizace HospiceFoundations. Umírající často několik dní před smrtí přestane zcela mluvit. Bude-li vám chtít něco sdělit, musíte být pozorní, své pocity vám dá najevo pouze pomocí grimas nebo posunků, na které ještě vyčerpá zbytky síly.

umírající pacient
Fotografie: Freepik

Tělesná teplota se snižuje

Krevní oběh se v posledních dnech stahuje dovnitř k vašim životně důležitým orgánům, což znamená, že v místech, jako jsou dolní a horní končetiny, je znatelně snížen. Ruce a nohy tak mohou být chladné na dotek a kůže výrazně zbledne, dokonce může získat modrofialový nádech, jak píše server Healthline.

Jakmile přijde okamžik smrti, zastaví se dech a není přítomen žádný puls ani měřitelný tlak. Zorničky se rozšíří. Při uvolnění svalů dojde k vyprázdnění střev a také močového měchýře, krev se usadí a kůže získá voskový vzhled. Na ZdravémStravování jsme také psali o pacientech, kteří přežili svou vlastní smrt.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]