Zdravotní sestra prozradila, jak lze rozpoznat umírajícího člověka podle zápachu

Fotografie: Freepik

Umírání může mít svou vůni, což potvrdila známá zdravotní sestra v jednom videu na sociálních sítích. Jakmile se pach objeví, brzy přijde konec.

Příchod smrti lze rozpoznat dle řady příznaků, jako je zostření rysů obličeje, mělké dýchání nebo ospalost. Umírající pacienty však také často doprovází typický zápach, za kterým stojí rozkládající se tkáň jednoho orgánu. Jakmile ho ucítíte, měli byste se dle webu Medonet připravit na to, že daná osoba se vší pravděpodobností brzy zemře.

Smrt má svůj zápach a může se projevit řadou příznaků

Smrt může mít skutečně svůj zápach a nejčastěji za ním stojí rozkládající se jaterní tkáň. Známá zdravotnice Katarzyna Kałduńska ho na svém tiktokovém účtu přirovnala k prošlému kuřeti, které zůstalo v lednici a jakmile se objeví, měli byste se podle ní připravit na nejhorší. Jedná se totiž o jasnou známku toho, že proces umírání brzy započne nebo již začal a nebude trvat dlouho, než pacient opustí světlo tohoto světa. Objevit se však mohou i další příznaky.

Kromě zápachu existují i další typické známky toho, že přichází osudný moment daného pacient. Mezi ty nejčastější patří především následující:

Blížící se smrt na sebe upozorní typickými příznaky. Patří mezi ně i ztráta chuti a únava

  • změny vzhledu, včetně zostření rysů obličeje,
  • zmodrání kůže na pažích nebo nohou, které je důsledkem zhoršující se srdeční funkce,
  • progresivní slabost a s tím související rostoucí potřeba podpory ze strany okolí,
  • nadměrná ospalost, zmatenost a nedostatečná reakce na podněty,
  • neklid, úzkost a poruchy vědomí,
  • mělké dýchání a okamžiky, kdy pacient přestane na chvíli dýchat,
  • problémy s příjmem jídla, tekutin a léků,
  • intenzivní bolest související se zhoršováním funkce organismu.
Smrt, nemocnice
Fotografie: Freepik

Jak poté uvádí server Healthline, za mrtvého člověka se považuje ten, u koho byla zpozorována zástava životně důležitých mozkových funkcí. Pokud se tedy typický zápach objeví a s ním i další příznaky vypovídající o smrti pacienta, ale jeho mozek stále funguje, jeho konec ještě nenastal a nejspíše svým způsobem vnímá vše, co se děje okolo.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]