Blížící se smrt lze předvídat díky jasným příznakům. Patří mezi ně i únava a dehydratace

Fotografie: Depositphotos

Ačkoli se říká, že nikdo nezná přesný okamžik svého odchodu z tohoto světa, někteří lidé mohou zažít jasné signály blížící se smrti. 

Smrt není snadným tématem pro nikoho. Ať už jste ten, kdo o umírajícího pečuje, nebo samotný člověk, jenž ví, že jeho čas se blíží, je to těžké. I ti, kteří tvrdí, že se smrti nebojí, mohou změnit názor, jakmile je konec opravdu blízko. Doktorka Carissa Stephens zdůrazňuje, že znalost toho, co můžete očekávat, může usnadnit tyto těžké chvíle. Tyto příznaky mohou být varováním nejen pro samotného umírajícího, ale i pro jeho blízké a pečovatele.

Zvýšená potřeba spánku

Jak tělo stárne, únava a slabost se stávají častějšími. Energetická hladina klesá a vy potřebujete více času na spánek. Mnohdy trávíte většinu dne v posteli. Tento stav může být spojen s pocity úzkosti a deprese, které jsou na konci života běžné. Strach a obavy o blízké, kteří zde po vás zůstanou, mohou být velmi intenzivní, jak uvádí Arefa Cassoobhoy.

Změny chuti k jídlu a trávení

Jak se člověk blíží ke konci života, jeho metabolismus a trávení se zpomalují. Tělo už nepotřebuje tolik kalorií, takže menší porce jídla stačí. Mnohdy se ztrácí chuť k jídlu a často zjistíte, že jste za celý den téměř nic nesnědli, aniž byste pocítili hlad nebo chuť k jídlu. Snížený pocit žízně, problémy s polykáním, nevolnost a zácpa jsou běžné. Dehydratace je také častým jevem, jak uvádí studie z roku 2023 publikovaná v časopise Gerontology and Geriatric Medicine.

Typické příznaky mozkové mrtvice není radno ignorovat. Mezi varování patří i bolest hlavy a závratě

Inkontinence a další symptomy

Na konci života se zpomaluje funkce orgánů. Tělo je unavené a opotřebované. Selhávající ledviny mohou způsobit, že moč bude koncentrovanější a tmavší. Kontrola močového měchýře a střev je obtížnější. Mezi další příznaky blížící se smrti podle doktorky Stephens patří:

  • Snížená společenskost
  • Změny životních funkcí
  • Pocity zmatení
  • Smyslové změny
  • Pocity loučení
  • Změny v dýchání
  • Ztráta vědomí
Držení za ruce
Fotografie: Freepik

Co očekávat v posledních hodinách života

V posledních chvílích života můžete cítit, jak se vaše tělo doslova pomalu vypíná. Orgány přestanou fungovat. V tuto chvíli je důležité obklopit se milovanými lidmi. Přítomnost blízkých může pomoci jak umírajícímu, tak i jeho blízkým, aby se cítili méně osamocení. Na ZdravémStravování jsme přinesli příběh ženy, která strávila 27 minut v klinické smrti, a její poselství může být inspirativní.

Tyto informace mohou pomoci lépe se připravit na to, co přijde, a zmírnit strach a nejistotu. Ačkoli smrt je nevyhnutelná, vědět, co očekávat, může pomoci zvládnout tento přechod s klidem a důstojností.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]