Blížící se smrt na sebe upozorní typickými příznaky. Patří mezi ně i ztráta chuti a únava

Fotografie: Freepik

Přestože se říká, že nikdo z nás neví dne ani hodiny, kdy odejde z tohoto světa, není to tak zcela pravda. Někteří lidé prožijí jasné příznaky blížící se smrti.

Smrt není pro nikoho snadná. Ať už jste blízká osoba, pečovatel starající se o umírajícího, nebo člověk, který ví, že se jeho čas chýlí ke konci. Přestože mnozí tvrdí, že se smrti nebojí, jakmile se blíží váš konec, začnete uvažovat jinak. Těžké chvíle vám však pomohou usnadnit znalosti, co očekávat a na co být připraveni, jakmile přichází smrt, říká doktorka Carissa Stephens.

Změny chuti k jídlu a trávení

Jakmile se člověk blíží ke konci svého života, metabolismus a trávení se postupně zpomalují. Nepotřebujete už konzumovat tolik kalorií, abyste měli energii, stáčí vám menší porce jídla. Také ztrácíte chuť, často zjišťujete, že jste za celý den téměř nic nesnědli, ale nepociťujete hlad ani chuť. Můžete také zažívat snížený pocit žízně, problémy s polykáním, nevolnost a zácpu. Může se objevit i dehydratace, jak uvádí studie z roku 2023 publikovaná v časopise Gerontology and Geriatric Medicine.

Potřebujete více spát

Jak tělo stárne, čím dál tím častěji vás přepadá celková slabost a silnější únava. Energetická hladina klesá a vy potřebujete více času pro spánek, jak uvádí Arefa Cassoobhoy. Někdy strávíte většinu dne v posteli. S tím mohou být spojovány také pocity úzkosti a deprese. Konec života přece jen v člověku vyvolá obavy a strach. Často to není kvůli tomu, že najednou nebudete existovat, ale bojíte se o své blízké, kteří zde po vás zůstanou. Úzkost a deprese jsou proto na sklonku života velice obvyklé.

Příčiny cukrovky se liší podle jednotlivých typů. Patří mezi ně i genetika a obezita

Inkontinence a další symptomy

Funkce orgánů se na konci života zpomaluje. Nic v těle nefunguje tak, jak by mělo. Musíte počítat s tím, že vaše tělo je za dlouhé roky opotřebované a unavené. Jakmile začnou selhávat ledviny, moč se může stát koncentrovanější a tmavší. Funkce močového měchýře i střev se hůře kontrolují, jak píše server Healthline. To ovšem není všechno, mezi další příznaky blížící se smrti patří:

  • jste méně společenští,
  • změna životních funkcí,
  • pociťujete zmatek,
  • smyslové změny,
  • pocity loučení,
  • změny v dýchání,
  • ztráta vědomí.
muž na nemocničním lůžku
Fotografie: Freepik

Co můžete očekávat v posledních hodinách života

V posledních chvílích svého života můžete cítit, jak se vaše tělo doslova pomalu vypíná. Orgány zcela přestanou fungovat. Jediné, co v takový moment můžete udělat, abyste situaci ulehčili jak sobě, tak svým blízkým, je obklopit se milovanými lidmi, na kterých vám nejvíce záleží. Některým jedincům pomáhá vědomí, že nejsou sami. Na ZdravémStravování jsme přinesli příběh a poselství ženy, jež strávila 27 minut v klinické smrti.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]