Vbočenému palci se dá snadno vyhnout. K účinné prevenci přispěje i vhodná obuv a vložky do bot

Fotografie: Parkov~enwiki / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vbočený palec je nepříjemný problém, který může snadno ovlivnit váš každodenní život. Pokud trápí i vás, vyzkoušejte tyto metody léčby.

Pokud se vám udělal vbočený palec, rozhodně to neignorujte. Jedná se totiž o velmi nepříjemný problém, který se může postupně zhoršovat a nabírat na intenzitě, což vás ve finále dostane až na chirurgický sál. Abyste se zbavili nepříjemných problémů, můžete dle lékařky Elaine K. Luo vyzkoušet tyto jednoduché metody domácí léčby, které vám pomohou již v řádu několika dnů. V případě, že však příznak přetrvává, raději rychle k odborníkovi.

Vbočený palec a jak se před ním chránit

Vbočený palec může mít řadu příčin, z nichž tou nejčastější je rodinná anamnéza. Mezi faktory, které k němu poté přispívají, patří zejména nošení těsných bot. Abyste si od bolesti ulevili, nemusíte však nutně spěchat k lékaři a podstupovat drahé operace – mnohem lépe si můžete dle webu Healthline pomoci sami, a to pomocí následujících změn:

  • Noste boty s otevřenou nebo širokou špičkou (tedy boty, které nejlépe odpovídají tvaru vaší nohy).
  • Používejte silikonové vycpávky, neboť zmírňují tlak na palec a další části chodidla.
  • Vyzkoušejte speciální dlahu, jež vám pomůže udržet správnou polohu palce na noze.
  • Používejte ortopedické vložky nebo vložky do bot, které vám pomohou s přizpůsobením obuvi.
  • Na bolest a otok můžete užívat ibuprofen, jenž je snadno dostupný v každé lékárně.

Efektivní očista tlustého střeva přirozenou cestou: Pomůže i slaná voda a vláknina

Velmi dobře se poté dle doktorky Luo osvědčila chůze na boso, nošení prostorných a pohodlných bot, užívání protizánětlivých léků ke snížení otoku a nošení bot s tuhou podrážkou. Tyto změny vám pomohou zmírnit bolest, přičemž velmi dobře působí i ledové obklady a jejich přikládání na postižené místo (ty mimo jiné zmírní i otok).

Vbočené palce
Fotografie: Depositphotos

Zapomínat byste pak neměli ani na prevenci, která je zásadní pro udržení dobrého stavu vašich chodidel a snížení rizika vbočeného palce. Pomůže vám především správná obuv, která zamezí stlačování prstů na noze, a časté protahování chodidel, jak uvádí doktorka Alana Biggers. Na Zdravém Stravování jsme také psali o ovocném elixíru proti příznakům dny a dalším problémům.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]