Pryč s pálením žáhy. Začněte konzumovat potraviny, které jsou v boji s touto nepříjemností nejúčinnější

Fotografie: Freepik

Pálení žáhy se řadí mezi nejčastější poruchy související s trávením. Její příčinou bývá překyselení žaludku, které se běžně projevuje nepříjemným pálením na hrudi a v krku. K němu dochází konzumací potravin vyznačujících se svojí kyselostí. Co s tím?

S pálením žáhy se řada z nás setkává natolik běžně, že tomuto problému již nevěnuje jakoukoliv pozornost. Ačkoliv se tyto obtíže mohou zdát malicherné, časem mohou vést k mnohem závažnějším zdravotním komplikacím. Na tyto výkyvy pak většinou reagujeme až v případě, kdy se stanou hůře snesitelnými. A to je chyba.

Problém jménem překyselení

Překyselení žaludku, které je nejčastější příčinou pálení žáhy, se povětšinou projevuje dočasným pocitem nepohodlí trvajícím v řádu minut, maximálně hodin. Dochází-li k těmto stavům častěji (více než dvakrát až třikrát týdně), mohou způsobit některý mnohem závažnější problém, jako je kupříkladu gastroezofageální refluxní choroba. U těchto obtíží je vyhledání lékařské pomoci namístě.

Fotografie: Freepik

Příznaky kyselosti žaludku

Aby došlo ke včasnému odhalení problému, je důležité jednotlivé příznaky pozorovat a v případě jejich častějšího opakování podniknout potřebné kroky.

Mezi nejčastější příznaky patří:

  • Nevolnost, zvracení
  • Nepohodlí v oblasti břicha
  • Zvýšení objemu břicha
  • Problém s vyprazdňováním – průjem, zácpa
  • Ztráta chuti k jídlu

Základ? Stravovací návyky

Pokud jste zaznamenali přítomnost vícero těchto příznaků, je na čase se zamyslet nejen nad skladbou jídelníčku, ale také nad stravovacími návyky. Jídlo by mělo být konzumováno v pravidelnou dobu a vsedě. Je třeba jej důkladně rozžvýkat a nejméně 30 minut po dojedení zůstat klidu – nejlépe sedět ve vzpřímené poloze.

Co se týče skladby samotného jídelníčku, v případě častějších problémů s pálením žáhy je vhodné omezit (či zcela vynechat) jídla smažená, tučná, pálivá, dále pak čokoládu, kávu či perlivé nápoje. Pokud potíže ani tak neustupují, pomoci mohou jednak léky snižující kyselost, ale také konzumace některých potravin. Kterých?

Kořenová zelenina a luštěniny

Potýkáte-li se s častým pálení žáhy, je do jídelníčku vhodné zařadit zeleninu. S touto potíží si poradí květák, brokolice, zelené fazole (a další druhy luštěnin). Účinný je také chřest a celer. Ten má navíc málo kalorií a velký podíl vody, čímž ulevuje při potížích s vracením žaludečních šťáv.

Fotografie: Freepik

Ovoce

Banány patří mezi ovoce s vyšší hodnotou pH (5,6), což je činí potravinou vhodnou pro alkalizaci překyseleného prostředí. Dalším původně exotickým ovocem, které se vyznačuje svými alkalizačními schopnostmi, je cukrový meloun. Ten má hodnotu pH 6,1.

Drůbeží maso a ryby

Při pálení žáhy je důležité uzpůsobit jídelníček tak, aby došlo k omezení tučných masných pokrmů. Naopak příznivý efekt na podrážděný zažívací trakt má maso drůbeží – kuřecí a krůtí. To můžeme konzumovat v pečené, restované či dušené formě. Vyhnout bychom se měli úpravě smažením. Vhodné jsou také ryby a mořské plody. Stejně jako u drůbeže, by ani ty neměly být konzumovány ve smažené podobě.

Mléko a jogurt

Další účinnou látkou, která si poradí s vysokou kyselostí, je obyčejné mléko. To doporučují odborníci pít studené či pokojové teploty. Díky svému obsahu vápenatých solí je mléko přírodní antacidum. To stejné platí také o jogurtu. Kromě toho, že napomáhá snižovat míru kyselosti, je významným zdrojem vápníku. V neposlední řadě napomáhá udržovat zdraví střev, čímž přispívá ke správnému trávení.

Semena a koření

Kyselost žaludku snižují také některé druhy semen a koření. Svými pozitivními účinky se vyznačují semena fenyklu. To není nic nového – již po celá tisíciletí jsou v indické kultuře konzumována po jídle. Podobný účinek má také koriandr. Toto koření, které se vyznačuje svou typickou vůní, snižuje nadýmání, působí také proti nevolnosti a zvracení.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]