Zlaté mléko je elixír zdraví, který pomáhá proti nemocem, bolestem kloubů a posiluje zdraví srdce

Jednou z hlavních ingrediencí „zlatého mléka“ bývá právě kurkuma. Té se občas říká i indický šafrán. Tohle léčivé koření se používá ve společnosti již od středověku. Nejaktivnější složkou kurkumy je takzvaný kurkumin. I přesto, že ho nalezneme v kurkumě pouhá tři procenta, je pro naše zdraví velice důležitý. Proč vlastně?

Zdravotní přínosy kurkuminu

Kurkumin působí na celou řadu zdravotních potíží. Ceněn je zejména v těchto oblastech:

Pomůže při zánětu: základní účinek kurkuminu je ten protizánětlivý. Z výsledků studie, která byla provedená v roce 2004 vyplívá, že kurkumin může svými účinky předčít klidně i aspirin, nebo ibuprofen.

Podpoří zdraví srdce a cév: kurkumin dokáže pečovat o cévní a srdeční stěny velmi zodpovědně. Ochrání tak před vznikem kardiovaskulárních nemocí.

Zmírní příznaky osteoartrózy: dle jistých studií je kurkumin schopen zpomalit i rozvoj osteoartrózy. Všeobecně je tato látka prospěšná i u lidí s jinými druhy kloubních onemocnění.

Sníží hladinu cukru v krvi: studie z roku 2013 potvrdila, že kurkumin dokáže preventivně bojovat proti vzniku diabetické nefropatie (onemocnění ledvin, které postihuje často pacienty s diabetem). Také vědci přišli se zjištěním, že pokud budete kurkumu konzumovat pravidelně, dokáže obecně regulovat krevní cukr (sníží ho).

Fotografie: Freepik

Jako prevence Alzheimerovy choroby a depresí

Kurkumin je schopný zvýšit hladinu takzvaného mozkového neurotrofního faktoru. To je zjednodušeně řečeno protein, který hraje klíčovou roli v udržení zdraví nervových buněk.

Čím je hladina tohoto proteinu vyšší, tím je nižší riziko vzniku Alzheimerovy choroby. S hladinou neurotrofního faktoru souvisí i vznik depresí. Jeho nízké hodnoty mohou ohrozit člověka vznikem depresivních stavů.

Fotografie: Freepik

Kurkumin pro pacienty s revmatoidní artritidou a ke zlepšení stavu pokožky

Studie provedená v roce 2012 potvrdila, že dvouměsíční kúra spojená s užíváním kurkumy může zmírnit příznaky revmatoidní artritidy, která je velmi závažným autoimunitním onemocněním.

Postihuje totiž klouby a napadnout může i různé orgány v těle, jako je srdce, nebo plíce. V případě, že bojujete s projevy akné, s ekzémy a s lupénkou, může kurkumin obsažený v kurkumě také pomoci. Což potvrzují výzkumy z roku 2018.

Fotografie: Pixabay

Recept na „zlaté mléko“

K přípravě pasty do mléka potřebujete čtvrt šálku mleté kurkumy, půl šálku vody, čtvrt lžičky mletého černého pepře. Všechny ingredience smíchejte v malém rendlíku a na mírném plamenu duste asi pět minut.

Pak nechte směs vychladnout a přendejte do sklenice. „Zlaté mléko“ zhotovíte ze sklenice horkého mléka, lžíce medu a čajové lžičky kurkumové pasty, kterou jste si předpřipravili. Ideální je popíjet tento nápoj večer před spaním. Pomůže kromě jiného i s nespavostí.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]