Čtveřice bylinek, která si přehlížení nezaslouží: Skořice, bazalka, máta i rozmarýn efektivně léčí

Fotografie: Leecason / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Mnoho oblíbených bylinek přináší kromě skvělé chuti také řadu zdravotních přínosů. Obzvláště účinně se osvědčila skořice, máta, bazalka, pomůže i rozmarýn.

Bylinky jsou stejně jako koření již po staletí velmi ceněny v tradiční medicíně jak pro své léčivé účinky, tak i pro jedinečnou chuť. V současné době se proto využívá jejich účinků – jedná se zejména o silnou detoxikační aktivitu, podporu trávicího systému nebo také aromaterapii. Pozornost byste měli věnovat zejména skořici, bazalce, mátě a také rozmarýnu, říká doktorka Joe Leech.

Skořice

Skořice je oblíbené koření, které pravděpodobně znáte z nejrůznějších receptů a pečiva. To, co ovšem mnoho lidí neví, je skutečnost, že obsahuje sloučeninu zvanou cinnamaldehyd, která má silnou antioxidační aktivitu, pomáhá v boji proti zánětům a prokazatelně snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi. Stejně tak se osvědčila při regulaci hladiny cukru v krvi, a to mimo jiné tím, že  zpomaluje rozklad sacharidů v trávicím traktu a zlepšuje citlivost na inzulín.

Bazalka

Bazalka je v některých zemích považována dokonce za posvátnou bylinu a ukazuje se, že dokáže potlačit růst řady bakterií, kvasinek a plísní. Kromě toho pak také podporuje obranyschopnost imunitního systému a snižuje hladinu cukru v krvi před a po jídle. Její pravidelná konzumace je navíc spojována s léčbou úzkosti a depresí.

Máta peprná

Máta peprná má dlouhou historii používání v lidovém léčitelství a aromaterapii. Stejně jako v případě mnoha jiných bylin obsahuje olejovitou složku, která může zlepšit zvládání bolesti při syndromu dráždivého tračníku – to především proto, že uvolňuje hladké svaly v tlustém střevě. Její konzumace vám však také pomůže ulevit od nadýmání břicha a dalších zažívacích potíží.

máta peprná detail
Fotografie: Pixabay

Rozmarýn 

Rozmarýn je další skvělé přírodní léčivo, které vám pomůže předcházet alergiím a ucpání nosu – to především díky obsahu kyseliny rozmarýnové, která potlačuje alergické reakce a pomáhá čistit dýchací cesty. Jeho pravidelná konzumace poté podporuje obranyschopnost imunitního systému a snižuje krevní tlak.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]