Přírodní antikoagulanty pomohou řešit problémy s krevním oběhem

Řadu zejména starších lidí trápí potíže s oblastí, jakou je krevní oběh. Znamená to, že jejich krev špatně proudí, trpí žilní nedostatečností, je příliš hustá a srdce musí vyvíjet velkou námahu, aby krevní oběh udržovalo v chodu. To s sebou samozřejmě nese následky v podobě vysokého krevního tlaku, ale také únavy srdce a potíží s dýcháním. Lékaři v takové situaci nejčastěji předepisují běžné léky na ředění krve, které mají zajistit právě to, že krev bude žílami snáze proudit. Krevní oběh lze také podpořit přírodní cestou.

Přírodní antikoagulanty jsou přírodní ředidla krve. Fungují podobně jako umělé preparáty, ale běžně se vyskytují ve stravě či bylinkách. Jednoduše řečeno – ztěžují srážení krve, a tím pomáhají bránit srdečnímu infarktu a mrtvici. Kde tyto látky můžete v přírodě najít?

Zázvor

Zázvor je dobře známá rostlina, která se využívá k léčbě řady zdravotních problémů. Kromě toho, že funguje například při chřipce a nachlazení, dokáže také snižovat srážlivost krve. Umí tedy zabránit vzniku krevních sraženin a snížit riziko mrtvice. Nebojte se přidávat zázvor, kamkoliv to jen bude možné – hodí se do vývarů, šťáv nebo i vařených jídel. Dobrou službu vám udělá i zázvorový čaj, který budete pravidelně popíjet během celého dne.

Kurkuma

Kurkuma je známá jako přírodní protizánětlivé koření, ale díky obsahu kurkuminu funguje také jako přírodní ředidlo krve. Kurkumin, účinná látka v kurkumě, totiž pomáhá zabránit hromadění krevních destiček a tvorbě sraženin. Kurkuma se velmi snadno využije i v české kuchyni jako chutné koření. Hodí se do kari, salátů a omáček. Kromě toho můžete denně před spaním vypít sklenici kurkumy rozmíchané v troše horkého mléka. Ne každému její silná chuť vyhovuje, ale pro vaše zdraví je to velmi prospěšné.

Česnek

Je dobře známý pro svou silnou chuť a pronikavou vůni. Je také velmi prospěšný pro zdraví vašeho srdce a v případě, že vám hrozí riziko vzniku krevních sraženin. Obsahuje látky, které patří mezi sloučeniny síry, jako je adenosin, allicin a polysulfidy, které působí jako přírodní ředidla krve. Ideální denní příjem česneku jsou dva až tři čerstvé stroužky na lačno. Vařením česnek některé účinné látky ztrácí, proto lze jen doporučit konzumovat jej v syrové formě.

Skořice

Skořice působí velmi podobně jako kurkuma. Na rozdíl od ní ji ale velmi snadno můžeme využít i ve sladkých pokrmech. Toto sladké koření může dokonce snížit i krevní tlak a pomáhá zmírňovat zánět v těle. Nebojte se skořici přidávat i do svých nápojů – například káva se skořicí je skutečně výtečná, a ještě vám prospěje.

Kajenský pepř

Kajenský pepř zlepšuje krevní oběh a obsahuje chemickou látku zvanou kapsaicin, který pomáhá rozšiřovat krevní cévy, čímž eliminuje riziko vzniku sraženin. Pro milovníky pálivého jídla je jistě snadné zařadit jej do stravy, pro ostatní bude možná až příliš chuťově výrazný.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]