Inkontinence moči dokáže pořádně znepříjemnit život. Naučte se s tímto problémem účinně bojovat

Fotografie: Freepik

Až 40 procent žen zažije během svého života inkontinenci moči různého stupně závažnosti. Nemyslete si, že je to problém pouze seniorek. Úniky moči mohou potrápit i velmi mladé dívky. Nejčastěji se objevuje u žen, které procházejí menopauzou.

Co je inkontinence

Lékaři rozlišují tři základní stupně inkontinence:

  1. Mírná – během 8 hodin vyloučí žena přibližně jeden hrnek moči. K únikům dochází při kašlání, smíchu, kýchání, rychlé chůzi a z jiných příčin, které způsobuje napětí v horní části břicha. Pokud v této fázi vyhledáte odbornou pomoc, máte šanci zbavit se tohoto problému úplně.
  2. Střední – dochází k úniku 400 – 600 ml moči i během lehké fyzické aktivity. Pokud problém neřešíte s lékařem, může se ještě více zhoršit a přejít do těžké fáze.
  3. Těžká – dochází k únikům nad 600 ml. Pacient není schopen udržet téměř žádnou moč.
Fotografie: Freepik

Hlavní příčiny inkontinence

Příčiny inkontinence moči jsou různé. Může se objevit v důsledku úrazů, prodělaných onemocnění, a dokonce jako následek špatné životosprávy a sedavého způsobu života.

Nejčastější příčiny:

    • Oslabení svalů pánevního dna – svaly pánevního dna podporují nejen orgány reprodukčního systému ale také močovou trubici. Pokud k únikům moči dochází při běhu, chůzi, cvičení, kašlání nebo zvedání závaží, je nejpravděpodobnější příčinou oslabení svalů.
    • Nadváha – obezita zatěžuje téměř všechny orgány našeho těla, včetně svalů pánevního dna.
    • Chronická onemocnění – cukrovka, cévní mozková příhoda, demence, Parkinsonova choroba stejně jako některá další onemocnění mohou být příčinou inkontinence.
    • Těhotenství a menopauza – jedna z nejčastějších příčin inkontinence u žen. Rostoucí děloha mění relativní polohu orgánů, porod může oslabit svaly a inkontinence se může objevit také během nebo po menopauze.

Prevence inkontinence

Samozřejmě nelze zabránit inkontinenci, ke které dochází jako komplikace různých onemocnění, ale lze zabránit inkontinenci, která se vyvíjí v důsledku obezity nebo oslabení svalů.

Fotografie: Pixabay

Stačí dodržovat zásady správné životosprávy, vést aktivní životní styl a pravidelně provádět Kegelova cvičení. Kegelova cviky doporučují lékaři mužům i ženám.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]