Jak si užít podzim života – zdravý životní styl jako prevence

Jako senioři se označují osoby ve věku 65 let. Mnoho lidí se dnes dožívá až 90 či sta let a jejich počet roste. Jenže více než na věku záleží na kvalitě života. Má-li tady někdo být do 100 let, pak jen za předpokladu, že si stáří opravdu užije a nepotřebuje hrst léků při každém kroku.

Pravdou je nejen to, že se lidé dožívají vyššího věku, ale i to, že nemoci jako Alzheimerova choroba se v minulosti nevyskytovala tolik, jako dnes. Tudíž se nedožíváme pouze vyššího věku, ale i neurodegenerativních onemocnění.

Podceňování příznaků

Mnohdy se dá některým onemocněním předejít, případně je oddálit. Člověk si sám moc nechce připustit, že by měl problémy s pamětí a rodina seniora to mnohdy považuje za normální. Zkrátka starší člověk má právo zapomínat. Ovšem pravdou je, že mnohá onemocnění přichází několik let předem. Neudeří se ze dne na den. Proto je vhodné si více všímat a nepodceňovat první příznaky.

Stáří – nejdelší období života

Karel Čapek bezesporu svou divadelní hru zabývající se nesmrtelnosti (Makropolus) považoval za vrchol fantazie. Sen o dlouhověkosti je ale každým dnem, více reálnější.  A dle odhadů bude v roce 2050 každý pátý člověk starší 60 let. Dokážete si už nyní představit, že si svou šedesátku neskonale užíváte? Anebo se vidíte, jak skučíte při každém zvedání se z postele? Jak docílit toho, že si člověk na stáří užije psychické pohody a fyzicky nebude na tom také nejhůř?

Jistě – svou roli hraje i genetika, ale i socializace a aktivní přístup. Stárnutí člověk nezastaví, ale je možné jej zbrzdit. „Omladit“ sám sebe lze až o 15 let aktivním a zdravým životním stylem. Důležitá je strava, pohyb, společenské vyžití, mít stále cíle, konat různé činnosti, vzdělávat se. Genetika je otázkou cca 50 %, zbytek je pouze ve vašich rukách. Prostředí, životní styl, samotný přístup k životu.

 

Výživa

Důležitý je vyvážený jídelníček poskytující veškeré důležité živiny a pitný režim. Když se vědci ptali lidí, jež měli 105 a více let, čemu přikládají největší váhu – byl to právě jídelníček. Francouzi pijí každý den skleničku červeného vína (ne více). To má vysoký obsah resveratolu, který stimuluje geny dlouhověkosti. Ovšem pozor, protože větší množství alkoholu zase škodí. Italové zas připisují dlouhověkost rybám. Nikdo z oslovených nekouřil. Středomořská kuchyně je hodně známá tím, že obsahuje množství ryb, olivového oleje a cereálií. Olivový olej má protizánětlivé účinky, podporuje zdraví mozku, cév a očí – stejně jako rybí tuk. Zkrátka a dobře vyvážená zdravá strava je základ. K tomu stačí přidat pravidelný pohyb, doplňky stravy (vitamíny a minerály, které v naší stravě chybí) a veselou mysl.

Obrázek: pixabay.com