Tisíce let opěvované víno má vliv na zdraví srdce a bojuje se záněty. Nic se však nemá přehánět

Fotografie: Depositphotos

Víno je velmi oblíbený alkoholický nápoj, jenž kromě skvělé chuti disponuje také mnoha zdravotními přínosy. Možná budete překvapeni, které to jsou.

Lidé pijí víno již po dlouhé tisíce let. Mnozí z nich však neví, že tento lahodný alkoholický nápoj disponuje kromě skvělé chuti také mnoha zdravotními přínosy, včetně lepšího zdraví srdce nebo například schopnosti potlačovat zánět v těle. V současné době se navíc čím dál více potvrzuje, že přibližně jedna sklenka denně by mohla mít skutečně velmi dobré přínosy pro celkové zdraví člověka. Je samozřejmě důležité zmínit, že při překročení této hranice se mohou tyto benefity velmi lišit, říká doktorka Ashley Sobel.

Bohaté na antioxidanty

Víno je velmi bohaté na antioxidanty, sloučeniny, které zabraňují poškození buněk zapříčiněnému zánětem a oxidačním stresem (stav způsobený nerovnováhou mezi antioxidanty a nestabilními molekulami zvanými volné radikály, jež mohou velmi negativně poškodit vaše buňky). Konzumace tohoto lahodného ovoce by proto mohl být skvělý způsob, jak se před těmito sloučeninami chránit, a předcházet tak potenciálním problémům. Je také důležité zmínit, že mnohem lépe se osvědčily červené hrozny.

Pomáhá v boji proti zánětům

Víno obsahuje sloučeniny, zejména revasterol, které disponují protizánětlivými účinky, čímž pomáhají předcházet chronickému zánětu. Ten může vést k mnoha problémům a zvyšovat riziko onemocnění, jako jsou srdeční choroby, autoimunitní poruchy a některé druhy rakoviny. Abyste se před jeho výskytem ochránili, můžete přidat do svého každodenního jídelníčku jednu sklenku tohoto oblíbeného nápoje a přijmout některá další opatření, jako je dobrá strava, snížení stresu a pravidelný sport.

Prospívá zdraví srdce

Existuje souvislost mezi konzumací jedné skleničky vína denně a snížením výskytu srdečních onemocnění. Může za to především vysoká koncentrace polyfenolových antioxidantů, které pomáhají snižovat vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cholesterolu a riziko metabolických onemocnění. Jedná se zejména o červené víno a je třeba zmínit, že v opačném případě, tedy při konzumaci příliš mnoha alkoholických nápojů, může být riziko vzniku srdečních chorob naopak zvýšeno.

Fotografie: Depositphotos

Další přínosy

Mezi další přínosy konzumace jedné skleničky vína denně patří:

  • lepší duševní zdraví (zejména snížení rizika deprese, při pití příliš velkého množství alkoholu to však může být naopak),
  • podpora dlouhověkosti (to především díky vysokému obsahu antioxidantů, které obecně prodlužují délku života),
  • podpora zdravých střevních bakterií (může podporovat zejména jejich růst, což může zlepšit markery metabolického syndromu u lidí s obezitou).

Mnoho lidí si také pokládá otázku, zda pít raději červené, nebo bílé víno. Ačkoliv se hovoří spíše o červeném víně, je zapotřebí provést další studie, které by tuto skutečnost potvrdily – je ovšem důležité zmínit, že červené víno obsahuje větší množství resveratrolu, velmi silného antioxidantu, jenž se nachází ve slupkách hroznů, a to až desetkrát.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]