Vzhled obličeje odhalí nedostatek vitamínů v těle. Naučte se poznat, které vám chybí

Fotografie: Freepik

Vitamíny představují důležité látky, jež podporují tělesné procesy a jejich správné fungování. Nedostatek vitamínů se pak projevuje nejen na celkovém fyzickém a psychickém zdraví, ale také na vašem obličeji.

Vyvážená strava je velmi dobrým zdrojem vitamínů a minerálů, jež podporují veškeré funkce jednotlivých orgánů. Pokud některé vitamíny tělu chybí, může se tento nedostatek projevit výrazně nejen na fyzickém, ale především na psychickém zdraví jednotlivce, jelikož důsledkem hypovitaminózy bývají často nepříjemné nebo bolestivé stavy.

Nedostatek vitamínů je často možné poznat také podle vzhledu obličeje, který bývá pobledlý nebo povadlý. Pojďme se podívat, jak poznáte, že některé důležité vitamíny ve vaší stravě chybí.

Fotografie: Freepik

Projevy nedostatků vitamínů a minerálů v obličeji

Hypovitaminóza či nedostatek minerálů se obvykle projevují pěti základní problémy, které zahrnují:

  • napuchající oční víčka
  • bledé rty
  • suché vlasy bez lesku
  • bledá kůže v obličeji
  • krvácející dásně

Tyto příznaky jsou spojeny vždy s konkrétními vitamíny s důležitým vlivem na životní funkce. Jejich doplnění je nezbytným krokem nejen pro potlačení daného symptomu, ale také pro zlepšení celkového zdraví.

Napuchající oční víčka

Trpíte-li kruhy pod očima či napuchajícími očními víčky, může být tento problém spojen s onemocněním štítné žlázy, a tedy výkyvy v příjmu jódu. Kromě otoků kolem očí se nedostatek jódu může projevit také křehnutím nehtů nebo suchou kůží po celém těle, či náhlé (a nevysvětlitelné) přibývání na váze. Potřebujete-li zvýšit příjem jódu, soustřeďte se především na konzumaci potravin jako jsou brusinky, mořské řasy, brambory či jogurt.

Bledé rty

Bledá barva rtů je často spojována s nedostatkem železa či obecně anémií. Vedle světlých rtů se tento problém může projevovat celkovou únavou či dušností a sníženu imunitou. Pokud chcete zvýšit příjem železa, ideální jsou luštěniny, listová zelenina, mořské plody či červené maso.

Suché, matné a slabé vlasy

Zhoršení kvality vlasů, postupná ztráta jejich lesku a pevnosti jsou často projeven nedostatku vitamínu B7. Důsledkem této hypovitaminózy bývá také lámavost nehtů a řídnutí vlasů. Vitamín B7 doplníte z vajec, ořechů, luštěnin a obilovin.

Pobledlá kůže v obličeji

Pokud máte pokožku obličeje nezdravě bledou, může být příčinou nedostatek vitamínu B12 (zvláště je-li zároveň váš jazyk dokonale hladký). Tento vitamín je velmi důležitý pro správnou funkci nervové soustavy, ale také mozku či srdce, proto byste měli konzumovat dostatek potravin, které jej obsahují. Patří mezi ně především červené maso a mořské ryby (losos), jogurty apod.

Krvácení dásní

Krvácejí-li vám dásně i při jemném čištění, jsou-li nadměrně přecitlivělé či častěji opuchají, lze tento problém přičíst nejen hormonálním změnám v těle, ale také nedostatečnému příjmu vitamínu C, který je nezbytný pro posilování imunity. Ten je obsažen především v citrusových plodech, ale také v zelenině, jako je paprika či brokolice.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]