Zdravotní výhody pití tarragonového čaje

Tarragon (Pelyněk estragon nebo Pelyněk kozalec) je bylinka, která se běžně používá na dochucení omáček, polévek, salátů, grilovaného masa, ryb a jiných pokrmů. Tarragonový (estragonový) ocet se používá také na přípravu proslulé francouzské omáčky béarnaise. Estragon je velice výrazný, proto ke kořenění vystačí pouze malé množství.

Mnoho lidí tuto bylinku také miluje ve formě čaje, který nabízí mnoho zdravotních výhod. Pelyněk estragon je léčivka a koření zároveň. Dokonce se dá pěstovat i na balkóně.

Tarragonový čaj významně podporuje tvorbu žluči, působí mírně močopudně a zvyšuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení. V Našich končinách je tato bylinka méně známá, zatímco ve Francii je nepostradatelná. Žvýkání čerstvého estragonu spolehlivě osvěžuje dech. A jaké další výhody z konzumace estragonu vám plynou?

Bojuje proti nespavosti

Již od nepaměti pijí lidé, kteří mají problémy se spánkem čaj z této bylinky. Pomáhá uvolnit mysl i tělo a potlačuje paranoidní stavy. Pomáhá také proti migréně a zklidňuje žaludek. Dopřát si můžete šálek čaje nebo příjemnou koupel.

Snižuje hladinu stresu

Život v rychle se rozvíjejícím světě může způsobit, že se budete cítit stresovaní, což může zapříčinit různé zdravotní problémy. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak snížit hladinu stresu, a jedním z nejúčinnějších je pití šálku estragonu, který je schopen vyvolat pocit klidu a uvolnění.

Zabraňuje úzkosti

Mnoho lidí v dnešní době trpí úzkostnou poruchou, což může narušit jejich každodenní život. I když existují léky na úzkost, většina z nich může způsobit nežádoucí vedlejší účinky. Šálek čerstvě uvařeného tarragonového čaje až dvakrát denně pomáhá při odvrácení úzkostných stavů.

Usnadňuje trávení

Je také známo, že pomalá konzumace šálku estragonového čaje je účinná při léčení zažívacího traktu, který má tendenci zlobit zejména po konzumaci těžkého jídla nebo něčeho, co je příliš pikantní nebo mastné. Mimo zázvorového čaje můžete podpořit a zlepšit své trávení šálkem estragonského čaje.

Dále tento čaj:

  • Zmírňuje hyperaktivitu u dětí

  • Eliminuje parazitní červy

  • Uvolňuje při nadýmání

  • Působí proti škytavce

  • Vyvolává menstruaci

  • Působí proti bolestem zubů

  • Působí proti zánětům kloubů

Fotografie: Pixabay