Rozmarýn, voňavé koření, které má široké využití nejen v kuchyni

Rozmarýn je známou bylinnou, kterou pokud nepoznáte podle vzhledu, tak ji poznáte podle její vůně. A právě proto je v kuchyni tak oblíbený. Málo lidí tuší, že rozmarýn jídlo nejenom vylepšuje, ale že díky tomu prospívá i vašemu zdraví. Jedná se totiž o koření s mnoha zdravotními benefity. Tady je výčet těch hlavních.

Skvělý antioxidant

Obecně můžeme rozmarýn považovat za velmi dobrý antioxidant, který dokáže pomoci odstranit z těla celou řadu různých nežádoucích látek, které v něm nemají co dělat. Tělo tak bude fungovat mnohem lépe a tak lze i říci, že budeme zdravější.

Pomáhá vlasům

Nejenom zdraví, ale je to také krása, k čemu můžeme s rozmarýnem přispět. Je prokázáno, že látky tohoto koření pozitivně působí na vlasovou pokožku. Vlivem toho vlasy rostou rychleji a lépe a tak se dá zamezit jejich padání i případné plešatosti.

Eliminuje problémy s pohybovým aparátem

Rozmarýn by měli zařadit do jídla i lidé, kteří mají problémy s pohybovým aparátem. Podle některých studií dokáže zmírňovat problémy, jako je artritida a také bolesti svalů a kloubů. Lze tak potlačit projevy daných nemocí a výrazně zlepšit fungování pohybového aparátu tak, že se člověk může opět lépe pohybovat, bez výrazných bolestí.

Prospívá ledvinám

Není to jenom dostatek pití. Je to i dostatek rozmarýnu, co podle všeho dokáže výrazně zlepšit stav našich ledvin. Navíc je se jeho užívání doporučuje hlavně těm, kteří mají i cukrovku, jelikož tyto osoby mohou své ledviny rázem zatěžovat podstatně více.

Pomáhá hlavě

Jak konkrétně? Zlepšuje vaše duševní zdraví. Budete se cítit lépe v pohodě, budete lépe přemýšlet a budete se moci na mnoho věcí mnohem lépe soustředit. I tyto zajímavé klady může přinést rozmarýn. A k nim přidejme i předcházení duševním poruchám, stejně jako stresu.

Vhodný i pro ústa

Rozmarýn do svého těla dostáváte hlavně prostřednictvím úst. A právě zde může své pozitivní účinky začít, jelikož umí pro svůj obsah zajímavých látek prospívat dásním. Dokonce je doporučeno smíchat ho s vodou a používat jako alternativu ke klasickým ústním vodám.

Snižuje krevní tlak

Rozmarýn je vhodný také pro ty jedince, kteří mají problémy s krevním tlakem. Pokud je ten váš příliš vysoký, není třeba zoufat. Pravidelné užívání tohoto aromatického koření vám může pomoci dané komplikace snadno eliminovat.

Využití je různorodé

A jak rozmarýn konkrétně použít? Možností je celá řada. Nejlepší je užívat ho jako koření, a to buď čerstvý, nebo klidně i sušený. Hodí se tedy jako přísada do jídel. Nijak neznámý však není ani třeba rozmarýnový olej, nebo i varianta, kterou je rozmarýnový čaj.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]