Dopřejte svým játrům dokonalou očistu. Pomohou vám s tím vhodně zvolené čaje

Fotografie: Freepik

Játra jsou hlavním orgánem, který filtruje toxiny z našeho těla. Filtruje vše, ať už jde o drogy, potraviny s vysokým obsahem tuku, tabák nebo alkoholické nápoje.

Játra produkují žluč. Ta pomáhá tělovým enzymům štěpit tuky na mastné kyseliny. Rovněž filtruje a detoxikuje krev, ukládá glukózu, syntetizuje a metabolizuje tuky a cholesterol. To je opravdu hodně práce na jeden jediný orgán. Snad proto játra někdy potřebují trochu pomoci. Zdravá strava a konzumace určitých čajů vám může pomoci.

Játra si potřebují odpočinout

Pokud máte obtíže s trávením, cítíte se unaveně nebo vám chybí vám energie, vaše játra si pravděpodobně potřebují odpočinout od toxinů. Léčba pomocí čajů vám pomůže vrátit játra zpátky do starých kolejí. Nejlepším čajem na detox jater je šípkový. Šípek je součástí jaterního čaje, který je doporučovaný při nemocech jater. Šípkový čaj se připravuje z půl čajové lžičky rostliny, na kterou nalijete šálek vroucí vody a necháte 15 minut louhovat.

Fotografie: Freepik

Ideální je vypít jeden až dva šálky denně po dobu tří týdnů. V té době je však ideální si od pití udělat asi týden přestávku. Jde o vynikající lék pro lidi s onemocněním jater způsobeným intoxikací a otravou. Šípkový čaj se doporučuje také při spastickém kašli. Dalším čajem doporučovaným při nemocech jater je pampeliškový. Pampeliška udržuje správný odtok žluči. Čaj navíc pomáhá tělu vstřebávat minerály. Snižuje zánět a předchází rozvoji nemocí.

Bylinná směs pro játra

Čaj připravený z určitých rostlin chrání a regeneruje jaterní buňky a má schopnost zvyšovat vylučování žluči, uvolňovat a snižovat objem jater a zmírňovat bolest. Čaj se vyrábí z následující směsi léčivých bylin. Jde o slupku rakytníku, listy izmy, šípky, kukuřičné hedvábí, kořen pampelišky, rakytník, květy mousetail a třezalku. Na jeden šálek stačí lžička směsi. Nechte deset minut louhovat a poté pijte. Opět jsou ideální asi dva hrníčky denně.

Fotografie: Pixabay

Skvělým pomocníkem je také zelený čaj, který má pro naše tělo mnoho výhod. Studie ukázaly, že může snížit riziko respiračních virů a chřipky. Navíc vám zelený čaj může zlepšit paměť a náladu, ale může mít také protirakovinné vlastnosti, což snižuje riziko rakoviny prsu nebo jater. Vhodný je také čaj z měsíčku či petržele. Ideální je taktéž zázvorový čaj, který pomáhá mimo jiné také při nachlazení. Kořen zázvoru obsahuje silné antioxidanty.

Zdroj: TheSpruceEats

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]