Zdravá střeva vám zajistí delší život – jezte více vlákniny

Zdraví člověka velmi závisí na tom, jak mu fungují střeva. Pečovat o svá střeva znamená hlídat si příjem vlákniny, kterou dělíme na rozpustnou a nerozpustnou. Dále pak dbát na dostatečný příjem fermentovaných potravin, které dodávají našim střevům zdraví prospěšné bakterie.

Když se o střeva nestaráme správně na základě nevhodné stravy, málo vlákniny, žalostného zásobování bakteriemi, pak nemůžeme očekávat pevné zdraví. Věřte nebo ne, ale skutečně platí rčení „jsme to, co jíme“. Dělá-li si člověk ze svého těla doslova popelnici, nemůže se divit, že má pak zdravotní problémy různého charakteru. Počínaje ekzémem, akné, oslabenou imunitou, hormonální nerovnováhou a další. Je to stejné, jako lít do dieselu benzín a divit se, že nejenže auto nemá stejné jízdní vlastnosti a že jej to navíc poškodilo. Přesně toto mnohdy dělají lidé. Ládují do sebe jedy a poté se diví, že jejich tělo nefunguje správně.

Ovoce a zelenina nejsou nepřítel

Některým lidem dělá velké problémy sníst kousek brokolice na oběd. No dobrá. Ale máme i jiné možnosti a jinou zeleninu. Najděte takové druhy ovoce a zeleniny, které vám budou chutnat. Je dobré jíst syrovou, pečenou, vařenou, dušenou. Tepelně upravená zelenina a ovoce nemá sice tolik živin, ale má zase jiné bonusy. Je stravitelnější a šetrnější vůči trávení. Proto je vhodné konzumovat ovoce a zeleninu v jakémkoliv stavu a střídat to.

Vyhněte se rafinovaným potravinám

Rafinované potraviny jsou takové, které neobsahují celá zrna. Týká se to pečiva i těstovin. Zjednodušeně jedná se o: bílý cukr, bílou mouku, loupanou rýži. Potraviny, kde byla jejich hlavní a zdraví prospěšná složka odstraněna. Taková potravina je chudší o minerály, vitamíny a vlákninu.

Jezte čočku, fazole a hrách

Ovoce, zelenina a luštěniny jsou úžasným zdrojem vlákniny. Vyzkoušejte různé kulinářské speciality, které ještě neznáte. Čočkový salát, fazolový guláš, hrachové karbanátky, luštěninové placky apod.

Fermentované potraviny

Fermentované potraviny mají lepší stravitelnost a vyšší výživovou hodnotu. Každý den zařaďte do svého jídelníčku jednu fermentovanou potravinu. Fermentované potraviny: kysané zelí, nakládané okurky, kimchi, tempeh, miso, kefír, kombucha. Tyto potraviny posilují imunitu, podporují trávení a hubnutí.

Obrázky:pixabay.com