Heřmánkový čaj nemusí jen pomáhat, ale může i škodit. Zjistěte, na co si dát pozor

Fotografie: Freepik

Většina odborníků se domnívá, že heřmánkový čaj lze bezpečně konzumovat, aniž by došlo k významným vedlejším účinkům. Vysoké dávky však mohou vést k závratím a zvracení.

V ostatních případech může heřmánkový čaj způsobit reakce u lidí alergických na rostliny z čeledi Asteraceae, jako jsou ambrózie, pampelišky nebo chryzantémy. Pokud máte na některou z těchto rostlin alergii, vynechte nejen samotný heřmánek, ale také kosmetiku na bázi výtažků nebo éterických olejů z něj. Takové výrobky mohou způsobit kožní alergie.

Antikoagulační účinek heřmánkového čaje

Nadměrná konzumace tohoto bylinkového čaje po dlouhou dobu může mít antikoagulační účinek. Může za to jedna chemická sloučenina obsažená v rostlině heřmánku. Jde o kumariny. Při přípravě čaje musíte být opatrní. Větší množství této bylinky může být toxické. Ostatně jako téměř každá bylinka v nadměrném množství. Jistě víte, že bylinky mohou působit jako drogy.

Fotografie: Pixabay

Jak tedy připravit čaj, který je bezpečný? Vezměte dvě lžíce sušeného heřmánkového květu a vložte je do šálku. Nalijte 200–250 mililitrů horké vody a nechte 3–4 minuty vylouhovat. Takto získaný odvar z heřmánku opatrně přeceďte a nakonec přidejte lžičku medu. Ten však rozhodně nepoužívejte, pokud čaj vaříte kojencům. U nich je přidání medu přísně zakázáno, protože způsobuje onemocnění s vážnými následky.

Kojencům méně louhovat, těhotným nepodávat

Kromě toho, že není možné miminkům do čaje přidávat med, je nutné zkrátit dobu louhování, aby čajový odvar z heřmánku nebyl příliš koncentrovaný. Heřmánek vůbec nepijte, pokud jste těhotná. Heřmánek totiž může způsobit stahy dělohy, a tím také ztrátu plodu. Zakázaný je také pro osoby, které se léčí sedativy. Ublížit však může i naprosto zdravému člověku, pokud je heřmánek příliš koncentrovaný. Pozor na to.

Fotografie: Pixabay

Před zahájením heřmánkové kůry je každopádně lepší poradit se se svým lékařem, případně fytoterapeutem. Účinné látky obsažené v heřmánku mají antialergické a anestetické účinky. Dále je heřmánek protizánětlivý, analgetický, antiseptický, spazmolytický a zvláčňující. Heřmánek mohou ve správném množství pít dospělí i děti včetně kojenců. Užívat ho lze nejen ve formě čaje, ale také tinktur nebo mastí. Všechny mají zázračné vlastnosti.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]