Jak využít bylinky, které rostou kolem nás

Možná si říkáte, škoda, že nemám zahrádku nebo alespoň terasu, kde bych mohl/a pěstovat bylinky. Bylinky se dají pěstovat i doma – třeba v kuchyni na okenním parapetu. Nicméně přeci jen nic se nevyrovná těm, které vyrostou venku (v čistém prostředí). Využívat nemusíte pouze nejznámější kuchyňské bylinky, ale i ty méně známé a sezonní.

Stačí vyrazit na výlet a opatřit si je někde v čistém prostředí. A jaké bylinky si můžete přinést domů? Třeba podběl, pampelišky (květ, listy i kořeny), kopřivy, mateřídoušku úzkolistou, přesličku rolní, pýr plazivý, kontryhel obecný a další. Společně se dnes na některé takové bylinky a dary matky přírody podíváme.

Bříza bělokorá

Bříza bělokorá se hodně používá k jarní detoxikaci. Čistí ledviny a odstraňuje toxiny z těla. Stimuluje slinivku, jaterní tkáň, slezinu. Dále posiluje dýchací systém, očišťuje zanícenou pokožku a omlazuje ji. U břízy se sbírají pupeny a mladé listy (starší listy mají méně účinných látek).

Vřes obecný

Vřes najdete na okrajích lesních cest a luk. Prospívá ledvinám, pomáhá při nedostatečném trávení, zánětech močových cest, revmatismu, zmírňuje otoky, dnu, harmonizuje menstruační cyklus.

Kopřivy

Kopřiva patří k nejlepším léčivým rostlinám. Kopřiva je léčivá úplně celá: od oddenku přes stonky, listy až po květy. Již ve starověku si jí velmi považovali. Seznam léčivých vlastností kopřivy je velmi dlouhý. Léčí nemoci jater, žlučníku, sleziny, čistí organismus, snižuje hladinu krevního cukru, léčí virové i bakteriální infekce a mnoho dalšího.

Mateřídouška úzkolistá

Nádherně voní, je něžná a přitom tak silná a účinná. Mateřídouška posiluje žaludeční činnost, pomáhá proti nadýmání, nechutenství, při bolestech hlavy, zahlenění, kašli a výtečná je také při vyčerpání a únavě. Sbírat se má v poledne za slunného počasí. Sběr provádějte pomocí nůžek abyste nepoškodili kořeny a necloumali s celou bylinkou.

Obrázky: pixabay.com