Léčivé účinky máty: pomůže nejen na žaludek, nachlazení či kožní problémy

Máta peprná, bylinka, kterou známe především jako příchuť žvýkaček a bonbonů či ve formě čaje, když nás trápí žaludeční nevolnost. Tato bylinka má ale mnohem více pozitivních vlastností na náš organismus, které souvisejí s jejím složením. Pojďme si tedy o ní povědět něco více.

Jaké vitamíny a minerály máta obsahuje?

Máta je velmi bohatým zdrojem nejrůznějších vitamínů a minerálů, zároveň podobně jako čave většině bylinek, v ní najdeme jen velmi malé množství tuku a také málo kalorií, ve sto gramech máty je pouze čtyřicet osm kalorií a šest desetin gramu tuku. Z hlediska vitamínů je máta bohatá především na vitamín C a karotenoidy. Nejznámějším karotenoidem je beta-karoten, který je známý svými pozitivními účinky na náš zrak a kardiovaskulární systém. Máta obsahuje 1620 mikrogramů karotenoidů a dvacet sedm miligramů vitamínu C. Pokud jde o obsah minerálních látek, najdeme v ní zejména vysoký obsah hořčíku, mědi, železa, draslíku, fosforu a vápníku. Ve sto gramech je to konkrétně šedesát miligramů hořčíku, dvě stě miligramů vápníku a šestnáct miligramů železa.

Léčivé účinky máty

Jak jsme již uvedli, mátový čaj je skvělým pomocníkem při žaludečních problémech či pálení žáhy. Látky, které máta peprná obsahuje, totiž dokáží zklidnit podrážděný žaludek a pomoci při křečích, zánětech, nechutenství či nevolnosti. Pozitivně působí také proti nadýmání. Kromě žaludku má příznivý vliv také na další orgány, především žlučník, játra nebo slinivku. Při přípravě čaje mějte vždycky na paměti, že je vhodné nechat mátové listy louhovat alespoň po dobu patnácti minut, aby se dobře uvolnily všechny léčivé látky. Mátu je vhodné používat, i pokud vás trápí zvýšená únava či nejrůznější psychické potíže.

Pozitivní účinky má máta nejen při vnitřním užívání, ale také při vnějším užívání, například ve formě inhalace, kdy její vysoký obsah mentolu pomáhá uvolňovat dýchací cesty, či ve formě obkladů, které příznivě působí při bolestech hlavy či kožních problémech. Některé studie naznačují, že máta může být i prevencí před některými typy nádorových onemocnění, včetně rakoviny tlustého střeva.

Jak mátu lze konzumovat?

Pokud chcete mátu využít v kuchyni při vaření, nejčastěji se její listy používají k dochucování omáček, masa nebo se přidávají do salátů. Populární je také přidávání mátových listů do letních osvěžujících nápojů, ať už alkoholických či nealkoholických. Lístky máty mohou být rovněž krásnou a zdravou dekorací dezertů.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]