Zdravé potraviny, které podporují dobrou náladu a pozitivnímu myšlení

Když se cítíte pod psa, můžete zkusit jídlo, které vám zlepší náladu. Zapomeňte však na sladkosti a prázdné kalorie. Existují zdravé potraviny, které vám mohou pomoci tento problém vyřešit. V poslední době se objevují výzkumy spojující výživu a duševní zdraví.

Náladu může bezpochyby ovlivňovat mnoho faktorů, jako je špatný spánek, stres, životní prostředí, genetika, ale i nutriční nedostatky. Bylo zjištěno, že některé potraviny ovlivňují pozitivním způsobem náladu a zlepšují zdraví mozku. Přinášíme seznam potravin, které vám mohou pomoci s lepší náladou.

Mastné ryby

Mastné ryby jako je například losos, jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, což může snížit riziko deprese. Omega-3 mastné kyseliny jsou skupinou esenciálních tuků, které musíte získat ze stravy, protože je vaše tělo nemůže produkovat samo. Mastné ryby jsou bohaté na dva typy omega3 – kyseliny dokosahexaenové (DHA) a eikosapentaenové (EPA), které jsou spojeny s nižšími hladinami deprese.

Hořká čokoláda

Čokoláda je bohatá na mnoho sloučenin zvyšujících náladu. Obsažený cukr může zlepšit náladu, protože je to rychlý zdroj paliva pro mozek. Kromě toho může uvolňovat kaskádu sloučenin, po kterých se člověk cítí lépe: jako je kofein, theobromin a N-acylethanolamin – látka chemicky podobná kanabinoidům, která je spojována s lepší náladou. Rovněž má vysoký obsah flavonoidů podporujících zdraví, o kterých bylo prokázáno, že zvyšují průtok krve do mozku, snižují zánět a zvyšují zdraví mozku, což vše může podporovat regulaci nálady. A konečně i její chuť je příjemná, textura a vůně mohou také podporovat dobrou náladu. Jelikož mléčná čokoláda obsahuje přidané přísady, jako je cukr a tuk, je nejlepší zvolit si hořkou čokoládu – která má vyšší obsah flavonoidů a nižší obsah přidaného cukru. I tak jde o vysoce kalorické jídlo, doporučuje se tedy v množství 1 až 2 čtverečky.

Fermentované potraviny

Protože až 90% serotoninu v těle je produkováno ve střevech, může zdravé střevo odpovídat dobré náladě. Fermentovaná jídla jako kimchi, jogurt, kefír, kombucha a zelí jsou bohaté na probiotika podporující zdraví střev. Serotonin je neurotransmiter, který ovlivňuje mnoho aspektů lidského chování, jako je nálada, stresová reakce, chuť k jídlu a sexuální touha. Až 90% serotoninu v těle je produkováno střevním mikrobiomem nebo sbírkou zdravých bakterií ve střevě. Střevní mikrobiom navíc hraje roli ve zdraví mozku. Výzkum začíná ukazovat souvislost mezi zdravými bakteriemi střeva a nižší mírou deprese.

Banány

Banány jsou skvělým zdrojem přírodního cukru, vitamínu B6 a prebiotické vlákniny, které společně udržují hladinu cukru v krvi a náladu stabilní. Vysoký obsah vitamínu B6 pomáhá syntetizovat pocitové neurotransmitery, jako je dopamin a serotonin. Po spárování s vlákninou se cukr pomalu uvolňuje do krevního oběhu, což umožňuje stabilní hladinu cukru v krvi a lepší kontrolu nálady. Příliš nízká hladina cukru v krvi může vést k podráždění a výkyvům nálady. Mimo to banány, zejména, když mají ještě nazelenalou slupku, jsou vynikajícím zdrojem prebiotik, typu vlákniny, která pomáhá živit zdravé bakterie ve střevech. Zdravý střevní mikrobiom je spojen s nižším výskytem poruch nálady.

Další potraviny pro dobrou náladu

  • Oves – vláknina, která stabilizuje hladinu cukru v krvi + minerály a vitamíny

  • Bobulovité ovoce – vláknina, vitamíny, minerály, antioxidanty + antokyany bojující proti chorobám

  • Zelenina – vláknina, vitamíny, minerály, antioxidanty

  • Ořechy a semena – některé ořechy a semena mají vysoký obsah tryptofanu, zinku a selenu, což může podporovat funkci mozku a snížit riziko deprese

  • Káva – poskytuje řadu látek, včetně kofeinu a kyseliny chlorogenové, které mohou zvýšit vaši náladu

  • Fazole a čočka – jsou bohatým zdrojem živin zvyšujících náladu, zejména vitamínů B

Fotografie: Pixabay