Dennodenní konzumace banánů pozvedne procesy trávení na vyšší úroveň. Může za to obsah vlákniny

Fotografie: Roy Zuo / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Na světě snad neexistuje nikdo, kdo by neměl rád banány – a je to tak dobře, protože jejich pravidelná, možná každodenní konzumace přináší tělu spoustu zdravotních výhod.

Banány obsahují vlákninu a také vitamíny a minerály, které mohou poskytnout lidskému tělu spoustu zdravotních výhod. Patří dokonce mezi nejdůležitější potravinářské plodiny. Banány jsou zdravým zdrojem vlákniny, draslíku, vitamínu B6, vitamínu C a různých antioxidantů a fytonutrientů. Budete-li je jíst každý den, vašemu organismu dodají mnoho potřebných látek, říká doktor Atli Arnarson.

Nutriční hodnoty banánu

Nutriční údaje na 1 středně velký banán (100 gramů) jsou:

  • kalorie: 89,
  • voda: 75 %,
  • bílkoviny: 1,1g,
  • sacharidy: 22,8 g,
  • cukr: 12,2 g,
  • vláknina: 2,6 g,
  • tuk: 0,3 g.

Banány jsou bohatým zdrojem sacharidů, které se vyskytují především jako škrob v nezralých banánech a cukry ve zralých banánech. Sacharidové složení banánů se během zrání výrazně mění. Hlavní složkou nezralých banánů je škrob. Zelené banány obsahují až 80 % škrobu měřeno v suché hmotnosti. Během dozrávání se škrob přeměňuje na cukry a po úplném dozrání banánu je jeho obsah méně než 1 %.

Nejběžnějšími druhy cukru ve zralých banánech jsou sacharóza, fruktóza a glukóza. Banány mají relativně nízký glykemický index (GI) v závislosti na jejich zralosti. GI je měřítkem toho, jak rychle se sacharidy v potravinách dostávají do krevního oběhu a zvyšují hladinu cukru v krvi. Vysoký obsah rezistentního škrobu a vlákniny v banánech vysvětluje jejich nízký GI.

Vysoký podíl škrobu v nezralých banánech je rezistentní škrob, který prochází vašimi střevy nestrávený. Ve vašem tlustém střevě je tento škrob fermentován bakteriemi za vzniku butyrátu, mastné kyseliny s krátkým řetězcem, jež má podle všeho příznivé účinky na zdraví střev.

banán na snídani
Fotografie: Freepik

Banány jsou také dobrým zdrojem jiných druhů vlákniny, jako je pektin. Část pektinu v banánech je rozpustná ve vodě. Když banány dozrávají, zvyšuje se podíl ve vodě rozpustného pektinu, což je jeden z hlavních důvodů, proč banány stárnutím měknou. Jak pektin, tak rezistentní škrob zmírňují vzestup hladiny cukru v krvi po jídle.

Prevence srdečních chorob

Srdeční onemocnění je celosvětově nejčastější příčinou předčasného úmrtí. Banány mají vysoký obsah draslíku, minerálu, který podporuje zdraví srdce a normální krevní tlak. Jeden středně velký banán obsahuje asi 0,4 gramu tohoto minerálu. Denní spotřeba 1,3–1,4 gramu draslíku je spojena s 26% nižším rizikem srdečních onemocnění. Kromě toho banány obsahují antioxidační flavonoidy, jež jsou také spojeny s významným snížením rizika srdečních chorob.

Pozitivní vliv na trávení

Nezralé zelené banány obsahují značné množství rezistentního škrobu a pektinu, což jsou, jak už bylo zmíněno, druhy vlákniny. Rezistentní škrob a pektiny působí jako prebiotické živiny a podporují růst prospěšných střevních bakterií. Ve vašem střevě je tato vláknina fermentována prospěšnými bakteriemi, které tvoří butyrát, mastnou kyselinu s krátkým řetězcem, jež podporuje zdraví střev.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]