Oreganový olej: Dokonalé přírodní antibiotikum, které pomáhá při léčbě bolestí všeho druhu a infekcí

Fotografie: Depositphotos

Oregano patří mezi nejsilnější přírodní antibiotika, která dodnes udivují svět medicíny. Pokud ho zařadíte do svého jídelníčku, čeká vás řada benefitů.

O přínosech blahodárného oregana nedokáže pochybovat žádný odborník ani zastánce tradiční medicíny. Tato aromatická rostlina, která je nedílnou součástí středomořské kuchyně, přináší díky svému hojnému obsahu antioxidantů, vitamínů a dalších životně důležitých prvků řadu zdravotních benefitů, které dodnes udivují svět medicíny. Zvláště účinně však funguje ve formě esenciálního oleje a vy se níže můžete seznámit s důvody, proč byste ho měli co nejdříve zařadit do svého jídelníčku. Více prozradila lékařka Debra Rose Wilson.

Starodávná rostlina plná antioxidantů

Oregano patří mezi nejsilnější přírodní antibiotika, která jsou dodnes středem pozornosti odborné i tradiční medicíny. Tato blahodárná rostlina pocházející ze stejné čeledi jako máta a byla pro své schopnosti hojně užívána již ve starověkém Řecku a Římě, kde byla označována za symbol zdraví a radosti. V současné době je oregano často využíváno zejména v gastronomickém a zdravotnickém průmyslu, tedy především ve formě léčivých esenciálních olejů nebo k dochucení různých potravin.

Esenciální olej z oregana se získává ze sušených listů a výhonků rostliny. Svou oblibu si však získal především pro své mimořádně léčivé účinky, kterými disponuje díky vysokému obsahu antioxidantů – zejména karvakrolu, silného antibakteriálního prvku, který tělo chrání před působením volných radikálů a nebezpečných parazitů. Přidání tohoto oleje do svého jídelníčku však přináší řadu dalších zajímavých přínosů.

Další přínosy užívání esenciálního oleje z oregana

Esenciální olej z oregana je plný minerálů a vitamínů, včetně manganu, draslíku, hořčíku, zinku, vápníku, železa, vitamínů C, beta-karotenu, niacinu, mědi a boru. Kromě toho obsahuje 4 skupiny chemických látek, tedy linalol, borneol, linalyl acetát a geranyl acetát, jež působí jako silné antioxidanty a antiseptika. V případě, že oreganový olej přidáte do svého jídelníčku, ochráníte tak své tělo před záněty, viry a nebezpečnými bakteriemi ohrožujícími vaše zdraví.

Fotografie: Pixabay

Důležité je také zdůraznit, že esenciální olej z oregana ničí pouze nebezpečné bakterie. Na prospěšné probiotické bakterie nijak nereaguje a neovlivňuje je. Pokud ho však budete chtít zařadit do svého jídelníčku, ujistěte se, aby byl olej čistý a nezpracovaný a obsahoval minimálně 50 až 85 %. Před jeho užitím byste se měli vždy řídit pokyny vypsanými na balení a měli byste ho užívat pouze perorálně.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]