Zdánlivě blahodárný zázvor skrývá tato nebezpečná rizika, se kterými můžete narazit

Fotografie: Filo gèn' / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Zázvor má mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví. Nicméně, existují určité situace a zdravotní stavy, kdy byste měli konzumaci zázvoru omezit nebo se mu vyhnout. 

V oblasti lékařství má své místo díky svým bioaktivním složkám a enzymům, které podporují trávení a čistí tělo. Často se využívá ke zmírnění příznaků nachlazení, trávicích potíží a nevolnosti. Jedním z oblíbených způsobů, jak si vychutnat výhody zázvoru, je příprava zázvorového čaje, jak uvádí web Healthline. I když se zázvor často spojuje s pozitivními zdravotními vlastnostmi, informace o situacích, kdy by měla být jeho konzumace omezena, jsou méně časté. Proto jsme se rozhodli podrobněji prozkoumat a popsat situace, kdy by měl být zázvor konzumován s opatrností nebo vůbec.

Lidé trpící žaludečními potížemi

Některým lidem může zázvor způsobovat podráždění žaludeční sliznice a zhoršovat trávicí potíže, jako je pálení žáhy, gastritida nebo vředy. Pokud máte citlivý žaludek nebo jste v minulosti měli problémy s trávicím traktem, měli byste konzumaci zázvoru konzultovat s lékařem. Web Planeta uvádí, že lidé trpící žlučovými kameny by zázvor také užívat neměli, protože stimuluje tělo k vylučování žluči.

Lidé užívající určité léky

Zázvor může interagovat s některými léky, zejména léky na srážlivost krve. Konzumace zázvoru v takovém případě může zvýšit riziko krvácení. Je důležité kontaktovat lékaře, pokud užíváte antikoagulační léky, jako je warfarin, nebo jiné léky, a zeptat se ho na bezpečnost konzumace zázvoru.

Kořen zázvoru
Fotografie: Freepik

Čaj s citronem, zázvorem a kurkumou jako nejlepší přítel imunity: Skvělý pro boj s nemocemi i jako prevence

Lidé s podváhou

Vlastnosti zázvoru usnadňují tělu spalování tuků a snižují chuť k jídlu. Hubnutí u lidí s podváhou je velmi nebezpečné, může dojít k vypadávání vlasů, poruchám menstruace a ztrátě svalové hmoty.

Těhotné ženy

V těhotenství je třeba být opatrný s konzumací zázvoru. Jeho malé množství v potravě obvykle není problém, ale přílišná konzumace nebo konzumace v podobě doplňků může mít potenciál k ovlivnění těhotenských hormonů a vyvolání kontrakcí. Na webu ZdravéStravování jsme publikovali článek, v němž uvádíme, že některé chemické sloučeniny zázvoru mohou negativně ovlivňovat vývoj plodu.

Lidé s nízkým krevním tlakem

Zázvor může mít mírný hypotenzní účinek a snižovat krevní tlak. Pokud již máte nízký krevní tlak, měli byste konzumaci zázvoru omezit, zejména ve větších množstvích, aby nedošlo k nadměrnému snížení krevního tlaku.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]