Zázvor je lék na mnoho problémů. Hodí se při cukrovce, nachlazení a bojuje proti rakovině

Zázvor zná v dnešní době snad už každý. Propaguje se totiž jako velmi silný a účinný lék na řadu neduhů, takže jej mnoho lidí již zařadilo do svého každodenního jídelníčku. Zázvor je pokladem pocházejícím z Číny. Tam byl odpradávna využíván jak ve formě koření, tak i pro medicínské účely. Pojďme si dnes shrnout, na co všechno můžeme zázvor použit a s jakými potížemi nám může pomoci. Benefitů pro naše tělo je totiž nespočet a určitě vás překvapí, že zázvor ani omylem není jen na rýmu a nachlazení.

Bojuje proti cukrovce

Trpíte cukrovkou? Pak by vám zázvor neměl chybět doma ve spíži. Dokáže totiž redukovat komplikace s touto chorobou spojené. Studie na krysách ukázaly, že když se při cukrovce pravidelně konzumuje zázvor a jeho výtažky, snižují se komplikace spojené s touto nemocí. Krysy například netrpěly takovým poškozením ledvin jako ty, které zázvor nedostávaly. Zázvor stejně tak dokáže korigovat hladinu krevního cukru a posiluje působení inzulínu.

Zmírňuje ranní nevolnosti

Těhotné ženy si mohou konečně oddechnout. Říká se totiž, že na ranní nevolnosti nic nezabírá, ale není to tak docela pravda. Zázvor dokáže tyto počáteční projevy těhotenství velmi dobře tlumit, a to zcela přírodní cestou.

Chrání proti rakovině

Zázvor obsahuje látku gingerol, která dodává zázvoru typickou štiplavou chuť a vůni. A ta prý dokáže blokovat rakovinové buňky. Několik studií prokázalo, že gingerol umí zpomalovat růst rakovinných buněk a chrání vůbec před jejich vznikem.  Účinnost byla dokázána u rakoviny prostaty, vaječníků a tlustého střeva.

Pomáhá při hubnutí

Ne a ne shodit přebytečné kilogramy? A vyzkoušeli jste už pomoc od zázvoru? Užíváním zázvoru zvyšujete teplotu těla a následně ho zahříváte, čímž zrychlujete metabolismus a podporujete spalování opravdu ve formě tuků, a ne svalů. Zázvor také dokáže na delší dobu udržet pocit sytosti po jídle, takže krotí vaše chutě.

Ulevuje při menstruačních křečích

Zase další dobrá zpráva pro ženy – zázvor pomáhá ulevovat od nepříjemných projevů prvních dní vaší periody. Zkuste si dopřát čaj z čerstvého zázvoru doplněný hnědým cukrem. Po několika minutách by se vám mělo ulevit. Je to snadný a rychlý pomocník, když se chcete vyhnout braní léků proti bolesti.

Působí protizánětlivě

Většina lidí zná zázvor především jako lék proti nachlazení. A tento benefit nechceme opomenout ani my. Zázvor působí silně protizánětlivě, což znamená, že dokáže tlumit projevy infekce – ať už virové, či bakteriální. Jakmile váš přepadne rýma či kašel, je načase zásobit se zázvorem a cpát ho do sebe doslova „horem dolem“.

V každém případě se zázvoru rozhodně bát nemusíte. Má sice poněkud ostřejší chuť, která nevyhovuje každému, ale dá se na to zvyknout a ty benefity za to rozhodně stojí.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]