Nejlepší bylinné čaje na každou nemoc, úzkost i zánět

Po tisíce let používají lidé bylinky, aby si ulevili od různých potíží. Ať už hledáte energii, uklidnění, osvěžení, pomoc od bolesti, stresu, zánětu a dalších neduhů, jsou to právě bylinky, které pomohou.

Přidávání bylin a koření do jídla je jeden ze způsobů, jak si pokrm lépe vychutnat a přispět tak ještě k posílení svého zdraví. Společně se dnes podíváme na nejlepší bylinkové čaje a prozradíme si, jak člověku pomáhají.

Zázvor

Zázvor se často přidává do sladkých i slaných pokrmů, mimo jiné je to snad nejznámější čaj, který se doporučuje v období chřipek. Pomáhá od nevolnosti (zlepšuje trávení), posiluje imunitu, povzbuzuje, je bohatý na antioxidanty, má protizánětlivé účinky, pomáhá s redukcí váhy a dokonce působí i jako přírodní afrodisiakum.

Kurkuma

Kurkuma se využívá po tisíce let k léčbě zánětů a onemocnění dýchacích cest. Pomáhá steejně jako zázvor se zažívacími problémy, léčí artritidu, má antioxidační vlastnosti a preventivně působí proti rakovině. Obsahuje látku zvanou kurkumin, která je součástí výživových doplňků. Používá se proti rakovině, depresím, na zlepšení paměti. Z kurkumy si můžete připravit výtečný čaj anebo zlaté mléko.

Kardamon

Vedle vanilky a šafránu jde o třetí nejdražší koření. Kardamonový čaj si můžete doma připravit sami, případně si jej koupit již připravený. Pít se dá samotný nebo s mlékem. Co vše tento čaj dokáže? Zmírnit pálení žáhy, uklidňuje pocuchané nervy, posiluje imunitu, kladně ovlivňuje srdce a cévy, výtečný při nachlazení, pomáhá s hubnutím, podporuje funkci mozku – zlepšuje paměť.

Heřmánek

Heřmánek je rovněž velmi známá bylinka a čaj z něj pil už nejspíš každý – minimálně jako malé dítě. Používá se k léčbě nespavosti, při zánětech, svalových křečích, gastrointestinálních poruchách a dalších neduzích.

Růže

Růži si spojujeme s láskou a romantikou. Tudíž je pravdou, že tento čaj ovlivňuje náladu. Má povznášející a uklidňující účinky – slouží k uklidnění nervů a mysli. V tomto ohledu má podobné účinky, jako levandule. Dobře se po něm usíná, odstraňuje napětí.

Brusinky

Brusinky se vyznačují vysokými antioxidačními schopnostmi. Konzumovat je můžete samostatně, přidat do dezertů, buchet namísto rozinek, připravit si z nich marmeládu nebo čaj. Brusinky se starají o zdraví močových cest, chrání před infekcí.

Další skvělé bylinné čaje

  • Matcha čaj
  • Moringa
  • Meduňka
  • Levandule
  • Čaj z maliníku
  • Kopřiva
  • Meduňka
  • Šípkový čaj
  • Lipový květ

Obrázek: pixabay.com