Hladká pokožka bez zarostlých chloupků: Po holení je na řadě krém s obsahem zinku

Fotografie: Depositphotos

Zarostlé chloupky po holení mohou být frustrující a nepříjemné. Ale nezoufejte. Existuje několik jednoduchých tipů, které vám pomohou zbavit se jich a získat hladkou a jemnou pokožku.

Holení je běžnou metodou odstraňování nechtěných chloupků, ale někdy může vést k jejich zarůstání. K tomu dochází, když chloupky narostou zpět do kůže místo toho, aby pronikly skrz povrch. To může způsobit podráždění, záněty, a dokonce i vyrážky. Nicméně existuje několik způsobů, jak se vyhnout tomuto problému a udržet si hladkou a bezproblémovou pokožku po holení, říká doktorka Cynthia Cobb.

Příprava pokožky

Nejprve je důležité připravit pokožku na holení. Doporučuje se nejdříve si dát teplou koupel, což pomáhá otevřít póry a změkčit chloupky. Pokud není k dispozici vana nebo sprcha, můžete také přiložit teplý ručník na oblast, kterou hodláte oholit. Tím se dosáhne stejného účinku a zvýší se pravděpodobnost, že chloupky nezarostou. Nejhorší, co můžete pro svou pokožku udělat, je holení tzv. na sucho.

Správná technika holení

Správná technika holení je klíčová pro minimalizaci zarůstání chloupků. Použijte kvalitní holicí strojek nebo žiletku s čistým a ostrým břitem. Před holením aplikujte na pokožku holicí gel nebo pěnu, která pomáhá změkčit chloupky a zabraňuje podráždění. Při samotném holení se snažte držet se směru růstu chloupků a nepoužívejte příliš velký tlak, abyste minimalizovali podráždění pokožky.

Používání peelingu

Pravidelná exfoliace je důležitá pro odstranění odumřelých kožních buněk a prevenci zarůstání chloupků. Použijte jemný exfoliační prostředek nebo houbičku a jemně masírujte oblast, kterou hodláte oholit. Exfoliace pomáhá odstranit překážky pro správný růst chloupků a zabraňuje jejich zarůstání.

Přirozené způsoby, jak odstranit zarostlé chloupky na těle. Většina lidé je bohužel nezná a zbytečně se trápí

Jak se léčí zarostlé chloupky

Ve většině případů není třeba zarostlé chloupky léčit. Často zmizí samy. Pokud chloupky nezačnou prorůstat kůží, možná budete muset vyzkoušet jednu z následujících možností léčby.

  • Přikládejte teplé obklady: Přikládejte na postiženou oblast teplé obklady. Pokožku můžete také krouživými pohyby třít vlhkou žínkou nebo měkkým zubním kartáčkem.
  • Jemně vytáhněte chloupky: Jakmile se chloupek objeví nad kůží, použijte sterilní pinzetu nebo jehlu a jemně ho vytáhněte. Snažte se ho nevytrhávat úplně, dokud se místo nezahojí. Nezasahujte do kůže. Její proražení by mohlo způsobit infekci.
  • Používejte krémy ke zmírnění zánětu: Pokud zarostlé ochlupení způsobuje velké zarudnutí a zánět, může lékař předepsat steroidní krém. Tato lokální léčba může snížit otok a podráždění v okolí chloupku.
  • Používejte kosmetiku na akné: Krémy s obsahem zinku mohou pomoci vysušit postižené místo a snížit zarudnutí.
holení chloupky
Fotografie: Freepik

Vyzkoušejte domácí prostředky

Tea tree olej má antibiotické vlastnosti a může snížit otok. Může léčit akné a může fungovat i na zarůstající chloupky. Olej smíchejte s vodou, abyste ho zředili, a naneste pomocí vatového tamponu. Cukr je přírodní exfoliační prostředek. Smíchejte ho s olivovým olejem nebo medem, abyste zvlhčili pokožku a omezili výskyt bakterií. Pastu naneste krouživými pohyby a poté opláchněte teplou vodou. Jedlá soda pomáhá exfoliovat a zmírnit zánět. Smíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody s 1 šálkem vody. Pomocí vatového tamponu ji naneste na pokožku a poté ji opláchněte studenou vodou.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]