Přirozené způsoby, jak odstranit zarostlé chloupky na těle. Většina lidé je bohužel nezná a zbytečně se trápí

Fotografie: Freepik

Zarostlé chloupky nejsou nic příjemného. Jde je odstranit i bezbolestně a můžete se jim do budoucna vyhnout správnou péčí o pokožku.

Zarůstající chloupky jsou nevzhledné, nepříjemné a občas i bolestivé. Proto není divu, že se jim mnoho lidí snaží vyhýbat. Nejčastěji se vyskytují po depilaci nebo holení, a to především pokud tyto procesy byly provedeny nesprávně. Zarostlé chloupky se pak mohou zanítit a způsobit bolest. Nejčastěji vznikají po holení voskem a elektrickým epilátorem. Při těchto metodách holení se buď neodstraní vlasový kořínek, nebo se oslabuje vlasový folikul a brání chloupku, aby prorostl skrze kůži.

Pečujte o svou pokožku správně

Rostoucí chloupky mohou při růstu narazit na různé překážky. Těmi bývají odumřelé kožní buňky, bakterie nebo nečistoty. Tímto se jejich růst zhorší a chloupky pak mívají tendenci zarůstat. Pokud tomu chcete předejít, dodržujte několik rad, jak správně pečovat o pokožku. Denně se umývejte produkty, které zabraňují ucpávání pórů. Nejčastěji jsou takové přípravky nazývány nekomedogenní. Jednou týdně provádějte peeling. Ten se doporučuje hlavně před provedením depilace voskem.

Dodržujte správný směr holení

Lidé pro holení využívají už dlouhá léta žiletky. Tento způsob odstraňování chloupků je nejjednodušší a nejběžnější. Nikdy se však neholte na sucho. Vždy se holte ve sprše / vaně, abyste pokožku změkčili vodou a mýdlem. Lze využívat i pěnu na holení. Nechávejte tuto činnost vždy až na konec mytí, protože při krátkém pobytu pod teplou vodou změknou chloupky pomalu. Holení žiletkou provádějte vždy ve směru růstu chloupků. Po každých dvou až třech holeních vyměňte čepel za novou.

Fotografie: Pixabay

Nenoste příliš přiléhající oblečení

Pro zdravý růst chloupků potřebuje pokožka dýchat. To jí není umožněno v momentě, kdy se „dusí“ pod přilnavým oblečením. Pokud se pokožka dusí a nemá prostor, není umožněn ani růst chloupkům. Tím se podporuje jejich zarůstání. Raději se velikým obloukem vyhněte častému nošení tohoto typu oblečení hlavně po holení / depilaci a volte také oblečení z bavlny.

Lepší odstranění chloupků pomocí rozšíření pórů

Abyste jednodušeji odstranili chloupky, použijte horkou vodu nebo parní lázeň. Horká voda / pára rozšíří póry a vy budete mít usnadněnou práci s odstraněním nevzhledných chloupků. Pokud se nechcete dlouho sprchovat nebo ležet v horké vaně, můžete použít vlhký hadřík na nohy. Při koupeli zůstaňte déle v teplé vodě, než se pustíte do holení. Tím si pomůžete k tomu, abyste všechny chloupky odstranili lehce a důkladně.

Fotografie: Pixabay

Vosk používejte vždy jen jednou

V některých kosmetických salonech je běžnou praxí, že používají vosk na odstranění chloupků opakovaně (na více použití). Raději si zakupte vosk na jedno použití, který je více hygienický. Nezanesete si na chloupky bakterie nebo nečistoty, které pomáhají k zarůstání chloupků. Na trhu jsou k dostání i voskové pásky, které jednoduše zahřejete v rukou, přiložíte na chloupky a po chvilce strhnete. Jedná se o velice často používanou metodu.

Používejte esenciální oleje na dezinfekci

Mnoho lidí si v dnešní době vytváří esenciální oleje doma samostatně. Jelikož jsou léky i kosmetika drahé, je jejich domácí výroba mnohem levnější a mnohdy i kvalitnější. Vždy si však míchejte oleje správně. Nesprávné dávkování dokáže nehezky podráždit pokožku. Několik hodin před epilací se doporučuje používat čajovníkový olej. Ten slouží jako výborné přírodní antiseptikum. Oleje se v poslední době hojně rozšířily na trh a lidé si jejich účinnost chválí.

Fotografie: Pixabay

Odstraňte zarostlé chloupky bezbolestně

Pokud naleznete zarostlý chloupek, dvakrát denně ho čistěte antiseptickým nebo antibiotickým krémem, do doby, než zcela zmizí. V momentě, kdy vůbec nemizí, budete muset vzít k ruce pinzetu. Tou můžete chloupek odstranit dvěma způsoby. Prvním z nich je, že omyjete oblast zarostlého chloupku vodou a mýdlem a poté ji opláchnete studenou nebo teplou vodou. Jednou za týden proveďte peeling v oblasti zarostlých chloupků, abyste je následně mohli snadno odstranit.

Fotografie: Pixabay

Na zarostlý chloupek přiložte na několik minut teplý hadřík (nesmí být horký, abyste se nespálili). Přiloženým hadříkem změkčíte pokožku a pomůžete si k jednoduššímu odstraňování. Pinzetu a kůži před zákrokem i po zákroku řádně vydezinfikujte. Pinzetou prudkým pohybem vytrhněte chloupek u kořínku. Po vytržení naneste na místo po chloupku antiseptický tea tree olej nebo aloe vera. Jestliže se s těmito problémy potýkáte často, můžete tento postup opakovat.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]