Jahodové nohy vznikají v důsledku chyb při jejich holení. Vyvarujte se jim

Černé tečky a zvětšené póry trápí spoustu lidí. Bohužel se nevyskytují pouze na obličeji. Někdy nás mohou potrápit i v oblasti nohou. Tento nepříjemný problém získal název jahodové nohy, Připomínají toto ovoce tím, že mají zarudlou kůži a malé černé tečky, které vypadají jako jahodová semínka. Tyto tečky jsou zarostlé kořínky chlupů, nebo zvětšené zanícené póry, které obsahují směs kožního mazu, bakterií a mrtvé pokožky.

Co jsou to jahodové nohy

Při holení se může stát, že se vzduch dostane do kontaktu s kožním mazem, zoxiduje a zčerná. To má za následek nepěkné tečky na nohou. Většinou nesvědí ani nebolí, avšak není na ně pěkný pohled a spousta z nás se za ně stydí. To se ale změní! V dnešním článku jsme si pro vás totiž připravili návod, jak se s tímto problémem vypořádat jednou pro vždy. Jak jahodové nohy vlastně vznikají?

  • může za to genetika – častěji se objevuje u lidí se silnějšími chlupy
  • může za to holení – stará žiletka a žádná pěna podráždí pokožku

A v reakci na podráždění vznikají tyto nepěkné pupínky. Zarůstání chloupků je celkem běžný problém. Dochází k nim proto, že se ke kořenu chlupu dostaly nečistoty a vznikl malý zánět. Objevují se v mnoha podobách, například právě ve formě jahodových nohou. Jak je to se suchou pokožkou? I ta je riziková. Ačkoliv primárně nezpůsobuje ztmavnutí pórů, vysušená pokožka je náchylnější k podráždění během holení, které opět vede k zarůstání chlupů.

Fotografie: Freepik

Na suché pokožce jsou navíc červené pupínky snadno viditelné. Jahodové nohy se vyskytují častěji u lidí, jejichž pokožka postrádá živiny. Dalším rizikovým faktorem je folikulární keratóza. Jde o postižení pokožky, při kterém vám na kůži vyrostou bělavé či začervenalé hrbolky. Tento stav způsobuje příliš tvrdá horní vrstva kůže. Kožní maz v tomto případě často zcela zablokuje póry a chloupek nemůže vyrůst. Dojde tedy k zánětu a vzniku neestetického pupínku.

Jak se jich zbavit?

Důležité je se holit tak, abyste nepodráždili pokožku. Před holením pokožku navlhčete a zjemněte chloupky pomocí holící pěny nebo gelu. Nezapomeňte žiletku po každém tahu vyčistit. Často ji měňte za novou, aby byla stále ostrá. Neholte se tupými břity. Holte se po směru růstu chloupků. Nikdy proti směru! To totiž způsobuje podráždění a vznik pupínků.

Úvodní Fotografie: Reddit

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]