Kuří oko dokáže zle potrápit. Zbavte se tohoto nechtěného návštěvníka bez větší námahy

Fotografie: Depositphotos

Nepříjemné otlaky a kuří oka trápí nejednoho člověka. Způsobují bolestivou chůzi, proto je třeba s léčbou začít co nejdříve. Uleví i domácí léčba, která je kdykoliv k dispozici.

Za vznikem kuřích ok na ploskách chodidel je třeba hledat tzv. hyperkeratózu, která vzniká tlakem na postižené místo. Kuří oko, jinak odborně nazývané clavus, se může vytvořit i nošením nevhodné obuvi, často i z důvodu ortopedických vad, například vbočeného palce, říká doktorka Debra Rose Wilson.

Co je to hyperkeratóza

Nadměrnou akumulaci keratinu ve vnější vrstvě kůže označujeme jako hyperkeratózu. Nejde přitom jen o estetický problém, ale často také bolestivý, a tím pádem nepříjemný. Zrohovatělá kůže se objevuje na těch částech těla, které jsou permanentně zatěžovány. Většinou se jedná o nohy a ruce. Přeměnou zdravých buněk na odumřelé ztrácejí tyto buňky elasticitu, kůže zduří a zrohovatí. Na nohách se pak obvykle tvoří kuří oka nebo praskliny na patách.

Jak léčit kuří oka

Na kuří oka velmi dobře působí náplasti z lékárny s obsahem kyseliny salicylové. Přiloží se na postižené místo a nechají působit po dobu 24 hodin. Odumřelá kůže díky nim změkne a je možné ji pak vydloubnout ostrým nožem nebo žiletkou a odstranit. Z babských rad se osvědčil obklad z octu a cibule, který také pokožku změkčuje. Lze také vyzkoušet pastu připravenou ze soli a cukru.

Péče o nohy by měla být pravidelná

Při potížích s kuřími oky je třeba o chodidla dbát a věnovat jim řádnou péči. Většinou si to žádá teplé koupele a pak důkladné promazání chodidel hydratačním krémem, vhodná je i vazelína. Nejlépe na noc, obout ponožky a takto jít spát. Kůže zvláční a kuří oka ani praskliny na patách pak nemají šanci vůbec vzniknout.

Fotografie: Depositphotos

Vyzkoušejte glycerinové ponožky

Kromě krému lze použít i glycerin, který pokožku zjemňuje. Pro tuto ošetřující kúru je třeba smíchat asi 10 kapek amoniaku s 50 ml glycerinu. Vše nanést na chodidla, obout ponožky a ulehnout do postele. Když necháte kúru působit přes noc pravidelně, vaše pokožka bude mnohem více zvláčněná. K získání jemnější kůže je zapotřebí vícekrát použít tuto kúru. Je možné ji provádět i každý den.

Zdroj: National Library Of Medicine, National Library Of Medicine, Healthline