Potraviny, které je dobré konzumovat, když člověka trápí horečky a trpí nechutenstvím

Fotografie: Pixabay

Někoho skolí již zvýšená teplota, někdo trpí, když se horečka vyšplhá až kolem 38°C. Tak či onak jde o stav, kdy člověku moc nechutná. Nutit do sebe jídlo na sílu by nemělo moc velký význam. Ovšem dodržovat pitný režim je důležité. A pokud vám představa trochy jídla nebude zvedat žaludek, dejte si něco, co vám pomůže bojovat s neřády v těle ať podpoříte uzdravení.

Horečka je v podstatě obranná reakce imunitního systému, který usiluje o vypořádání se s bacily po svém. Energii a živiny, které tělo získá ze stravy pomohou urychlit proces hojení. Než probereme, které potraviny byste měli jíst během horečky, podívejme se nejprve na ty, kterým byste se měli vyhnout.

Těžko stravitelné potraviny jsou během horečky záporné, protože váš trávicí systém není v nejlepší kondici. Také byste se měli zdržet jídel, která nedodají tělu žádné vitamíny a minerály. Pro představu uvádíme některá jídla, kterým je lépe se vyhnout.

  • Alkohol

  • Káva

  • Červené maso

  • Polotovary

  • Smažená jídla

  • Měkkýši

  • Mléko

Když máte horečku, je lépe vkládat do úst pouze jídla přátelská k žaludku a také ta, která jsou bohatá na živiny, které vaše tělo momentálně velmi potřebuje. Zde je několik tipů, co je vhodné při horečce konzumovat.

Fotografie: Pixabay 

Vývary

K nejčastějším, který bývá i předmětem vtipů, existuje kuřecí vývar. Dopřát si můžete i zeleninový a přidat nějakou bílkovinu. Existuje několik důvodů, proč je pro vás mísa s horkou kuřecí polévkou dobrá. Jednak zvyšuje celkový příjem tekutin, pomáhá snižovat tělesnou teplotu a navíc vyplavuje toxiny. Mimo jiné kuřecí polévka dodává tělu bílkoviny, které potřebujete pro urychlené hojení.

Ryby a drůbež

Když máte horečku, vaše tělo potřebuje především protein, který pomůže s rychlejším zotavením. Jedním z nejlepších zdrojů bílkovin je drůbež a ryby, ale ujistěte se, že jsou důkladně uvařené pro snadné trávení. Ryby, zejména ty mastné, jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají posilovat imunitní systém.

Ovoce a zelenina

Nic nemůže tělu poskytnout víc, než ovoce a zelenina. Jsou plné vitamínů, minerálů, antioxidantů a prospěšné vlákniny. Pro slabý žaludek je však lepší volbou tepelně upravená zelenina. Skvělou volbou jsou také ovocno-zeleninové šťávy, které dodají vitaminy (především pak vitamin C) a pomohou s dodržením pitného režimu.

Fotografie: Pixabay 

Řecký jogurt

Lékaři doporučují konzumaci řeckého jogurtu každému, kdo má horečku, protože tělu poskytuje prospěšné bakterie, které pomáhají v boji s mikroby, které způsobují infekce. Řecký jogurt je také vynikajícím zdrojem bílkovin, který pomáhájí tělu se uzdravit co nejrychleji. Vhodný je také kefír.

Kokosová voda

Také kokosová voda je skvělá, pokud máte horečku. Je to fenomenální hydratátor těla – je velmi důležité, aby každý, kdo má horečku, zůstal hydratovaný. Zejména pokud trpíte mírným průjmem, může příjem kokosové vody pomoci nahradit tyto životně důležité tekutiny a ztracené elektrolyty.