Závislost se dá vypěstovat snadno

Tato otázka je v dnešní době problematická. Všichni máme více či méně stresující zaměstnání, jsme vystaveni neustálému návalu informací z médií, hluku a mumraji v městské dopravě apod.

Život již není poklidný a jednotvárný, jak tomu bývalo v dávných časech. Jistou výhodu mají lidé žijící mimo velká města. Je vhodné, aby každý našel svůj způsob relaxace a naučil se odreagovat od běžných starostí a stresu po svém. Pro někoho je ideálním odpočinkem čtení knihy nebo poslouchání hudby, pro jiného jóga, procházka nebo pobyt v sauně. Každá taková aktivita je prospěšná a pomáhá se vypořádat s nároky, které dnešní doba na každého z nás klade.

Nezapomínejme na pravidelný a dostatečně dlouhý spánek. Průměrný dospělý člověk potřebuje denně asi 8 hodin spánku, přičemž pravidelnost doby vstávání a usínání také hraje svou roli. Po 40. roce věku často vzniká potřeba krátkého odpoledního spánku.

Závislosti

Jistě ve svém okolí máte pravidelného pijáka alkoholu, kávy, koly, energetických nápojů nebo silného kuřáka. Možná znáte i člověka závislého na drogách nebo užívajícího denně dávky analgetik či jiných léků. Je to častý jev dnešní doby, kdy únavu ze stresu a nesprávného stravování se snažíme zahnat například pitím kávy.

Téměř vždy se jedná o závislost na účinnou látku v těchto pochutinách obsaženou, ať již je to alkohol, nikotin nebo kofein. Zbavte se těchto berliček. Správná strava a pohyb vám pomohou natolik, že již je nebudete potřebovat. A na závěr jedna stará rada – všeho s mírou.

Fotografie publikována se svolením photostock Photography/FreeDigitalPhotos.net